1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Koca Sinan Paşa Biyografi-Koca Sinan Paşa Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Koca Sinan Paşa[/b]

  Eğitimi  Koca Sinan Paşa 1520 yılında Arnavutluk'ta doğdu.Küçük yaşta devşirme olarak alındığı Enderun'da yetişti.  Vezirliğe Kadar Görevleri  Kısa zamanda ilerleyerek Kanuni'nin çeşnigirbaşılığına kadar yükseldi. Malta sancakbeyliği ile saraydan ayrıldı Yemen dönüşü tekrar Mısır beylerbeyliğine tayin edildi.  Vezirlik Ve Sadrazamlık  1573'de de yedinci vezir olarak kubbe vezirliğine tayin edildi. Ertesi yıl Tunus'u İspanyollardan alarak Tunus Fatihi ünvanını kazandı ve gösterdiği bu başarıdan dolayı dördüncü vezirliğe yükseldi. 1577'de açılan İran seferinin ikinci yılında Şirvan'ın elden çıkması üzerine azledilen Lala Mustafa Paşa'nın yerine serdar tayin edildi(1579). Cephede bulunduğu sırada Sadrazam Ahmed Paşa'nın ölümün üzerine 1580'de sadarete getirildi. Ancak İran'la barışın sağlanamaması Nisan 1589'da Siyavuş Paşa'nın azli üzerine ikinci kez sadarete getirildi. Ağustos 1591'de tekrar azledilerek Malkara'ya gönderildi. Ocak 1593'de tekrar sadrazam oldu ve III. Murad'ı Avusturya'ya savaş açmaya ikna etti. Serdar-ı Ekrem olarak cephede bulunduğu sırada III. Murad'ın vefatı ve III. Mehmed'in tahta geçmesiyle Şubat 1595'te tekrar azledilerek Malkara'ya gönderildi ise de Temmuz 1595'te dördüncü kez sadarete getirildi. 4 ay 13 günlük sadaretten sonra tekrar azledilip Malkara'ya sürüldü. Ancak yerine getirilen Lala Mehmed Paşa'nın 10 gün sonra vefatı üzerine Aralık 1595'de beşinci kez sadrazam oldu.  Ölümü  III. Mehmed'in Eğri seferinin hazırlıklarını yaparken vefat etti ve Parmakkapı'da inşa ettirmiş olduğu türbesine defnedildi. III. Murad'a hediye ettiği Sarayburnu'ndaki Sinan Paşa köşkünden(İncili Köşk) başka ülkenin çeşitli yerlerinde cami han hamam gibi birçok hayratı vardır.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  koca sinan paşa 1520 yılında arnavutluk'ta doğdu. küçük yaşta devşirme olarak saraya alınan sinan paşa, kanuni sultan süleymanınçaşnigirbaşılığına kadar yükseldi.
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  mimar sinan ile bir ilgisi olmayan
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş