1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kız Çocukları Babasına Neden Aşık Olur?

Konu, 'Psikiyatri' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Kız çocuklarının babalarına ne kadar düşkün olduğunu bir yerlerde mutlaka duymuşsunuzdur. Kız çocuğu babası ile kurduğu ilişkide hayal kırıklığı, hayranlık, reddedilme, beklenti ya da sevgi yer almaktadır. Kız çocukları bu duygular arasında babası ile kurduğu ilişki biçiminde hayata bakış açısını bulur.

  Baba kız ilişkisi aynı zamanda ileride kişinin eşi ile ilişkisi, patronu ile ilişkisi, arkadaşları ya da çalışma arkadaşları ile ilişkisini belirler. Erkek dünyasını kızlar babada görüp benimserler ve öğrenirler. Baba çocukta psikososyal, zihinsel gelişim ve psikoseksüel gelişim açısından rol model olur. 3-4 yaş grubunda kızlar babaya daha yakın olur; zaman zaman anneyi babadan kıskandığı bile olur.

  Kızlar babalarını akıllı ve güçlü bulurlar. Bu nedenle saygıları sonsuzdur. Ama baba çocuğa otoriter ve korkutucu tavırlarla yaklaşım gösterirse kız çekingen ve utangaç olur. Kısacası içine kapanık biri olur gider.

  b8fb074c-9a4f-4a3c-95aa-a6af6bc1640b.jpg

  Baba kızını sürekli eleştirirse onun hat yapmasına izin vermezse çocuk hayatı boyunca kendi doğrularını bulmada zorluk çeker. Kısıtlayıcı bir baba figürü çocuğun zeka gelişimini de doğru orantılı olarak kısıtlamaktadır. Çocuğun zekası ile baba ilgisi arasında doğru orantılı bir artış olduğu araştırma sonuçlarında ispatlanmıştır. Kızınız ile sınırları olan bir ilişki içerisinde olmanız gerekir. Ne çok katı ne de çok yumuşak olmalısınız.

  Kız çocukları gözlerini ilk açtıklarında erkek olarak babayı gördüklerinden babaya aşıktırlar. İleride babalarına benzeyen biri ile evlenmek isterler - babayı seviyorlarsa-. Ama babalarından yeterli ilgi ve sevgi bulamadıkları zamanlarda kendilerinden olgun ve yaşlı bir erkek ile evlenme tercihinde bulunmaktadırlar. Bu durum kimi zaman sonucu acı durumlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle babalar kızlarına olan davranışlarına daha itina göstermek durumundadırlar.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Çünkü Babaları kızlarını çok sever, benim kızımda benim biricik aşkım.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş