1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kıyamda Baş parmak oynarsa ne olur?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Soru: Namazda kıyam esnasında “Sağ ayağın başparmağı yerinden hiç oynamamalı.” deniliyor. Bu kanaatin İslam’daki yeri nedir?

  Cevap: Soruya mevzu olan husus halkımız arasında hakikaten yaygın bir anlayıştır. Ancak mevzuun aslı ne hadis-i şeriflerde, ne de fıkıh kitaplarında yer almadığı gibi bu anlayışa mesned teşkil edebilecek ifadelere rastlamak da mümkün değildir. Muhtemelen ibadetlerde ihtiyatın esas alınması kaidesinden hareketle, Rabbin huzurunda kalbin yanı sıra şeklin de önemli olduğunu vurgulamak ve Allah’a karşı olması lazım gelen saygının bir parçası olarak bu türden sözler söylenmiştir. Tamamen iyi niyete dayanan bu gibi ifadeleri kabul edip uygulamanın mahzuru olmasa da onu, dinin aslî bir kaidesiymiş, buna uymayanın namazı bozulurmuş gibi düşünmek doğru değildir.
   
 2. s

  sailormoon Yeni Üye

  Geçen Radyoda Namazın bozulması ile ilgili öyle bir izah vardıki.. Diyorki Mümin Namaza Allah-u Ekber diyerek başlar bu öyle bir büyük sözdürki bu sözle başlanılan Namaz kolay kolay bozulmaz. Bu izahın tam metnini bulursam yeni paylaşacagım.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş