1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kişisel Sorumluluk nedir açıklarmısınız?

Konu, 'Yararlı Bilgiler' kısmında rana19 tarafından paylaşıldı.

 1. r

  rana19 Yeni Üye

  Kişilerde sorumluluk nedir sorumluluk duygusu nedir bigilendirme yaparmisiniz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Sorumluluk kısaca, "Bireyin uyum sağlaması, üzerine düşen görevleri yerine getirmesi ve kendine ait bir olayın başkaları üzerindeki etkilerinin sonuçlarını üstlenmesi, başkalarının haklarına saygı göstermesi ve kendi davranışının sonuçlarına sahip çıkabilmesi" olarak tanımlanmaktadır.

  Sorumluluk sahibi çocuklar;
  Kendi kararlarını verebilen, karar alırken ellerindeki kaynakları kullanabilen, değer yargılarını gözeten, bağımsız davranabilen, kendine güvenli, başkalarının haklarını çiğnemeden kendi ihtiyaçlarının karşılayabilen çocuklardır. Yaptığı işi sonuna kadar gotüren ve yapmakta olduğu bir davranışın olası sonuçlarına katlanmayı göze alan çocuğa sorumlu çocuk olarak bakabiliriz.

  SORUMLULUK DUYGUSUNUN GELİŞİMİ


  Sorumluluğu öğrenmek de tıpkı diğer becerileri öğrenmek gibidir. Çocuk ne kadar çok denerse bu konuda o kadar çok başarılı olur. Çocuğun kendi kendini yöneten, yüksek benlik saygısına sahip, doyumlu bir birey olarak gelişmesi, büyük ölçüde ona sağlanan fırsatlara ve ebeveyn yaklaşımına bağlıdır.

  Koruyucu ebeveyn yaklaşımı, çocuğun bağımsızlık ve sorumluluk hissetmesini engeller. Ebeveynler iyi niyetle yaklaştıklarını düşünerek çocukları için her şeyi yapmaları gerektiğine inanırlar ve onların bütün yaptıklarından kendilerini sorumlu hissederler. Yemeğinden giyimine, ev ödevlerinden hobi ve arkadaş seçimlerine kadar, çocuk adına her şeye karar verirler. Çünkü onlara göre çocukların davranışları kendi anne babalıklarının yeterliliğini yansıtır. Fakat çocuklarını bütün sonuçlardan korudukları için onların öz güvenlerini ve bağımsızlıklarını yok edebilirler.

  Bir başka aile tutumu olan destekleyici yaklaşım, çocuğun sınırlar içinde karar vermesine ve bu kararların sorumluluğunu taşımasına olanak tanır. Bu yöntem, sorumluluk almayı içeren bir yaklaşımdır. Aynı zamanda öz disiplini, yani kendi kendini yönlendirme yeteneğini geliştirir. Bu tutumu benimseyen aileler, evdeki işler konusunda çocuktan yardım beklediklerini açıkça belirtirler. Böylece başlangıçta çocuğun acemice yapacağı bu işler, daha sonra deneyime ve sorumluluğa dönüşecektir. Bu nedenle iki buçuk yaşından başlayarak döke saça da olsa çocuğun çorbasını kendi başına içmesine fırsat vermek, kendi odasında kendi yatağında yatmasına ortam hazırlamak, sofra hazırlama, alışveriş, araba temizliği gibi konularda onun yardımını beklemek, ""sorumluluk"" konusunda çocuğu cesaretlendirici ve destekleyici bir ortam sağlar. Bu ortam, çocuğun kendi kendine yetmesine ve kendini yönetmesine fırsat vereceğinden onun kendine olan güvenini de artıracaktır.

  Çocuğunuzun öncelikle evde bazı sorumluluklar üstlenerek sorumluluk bilincinin gelişmesi, onun okul ile ilgili sorumluluklarını da daha kolay üstlenmesine ve karşılaşabileceği sorunlarla baş edebilmesine yardımcı olacaktır. </B>Çocuğun yaşı ne olursa olsun sorumluluk almayı öğrenmenin anlamı, şu üç alanda kabul edilebilir davranışlar gösterebilmektir:

  Kurallara uymak,
  Sağduyu kullanmak,
  Tercihlerin ya da seçimlerin sonucuna katlanmak

  Ancak sorumluluk, başkalarının söylediği her şeyi yerine getirme olarak düşünülmemelidir. Ebeveyninin, öğretmeninin ya da çevrenizdeki herhangi birinin söylediklerini yerine getiren çocuğa sorumlu çocuk gözüyle bakamayız. Bu şekilde davranan çocuk, gerektiğinde öncelik vermesi gereken konuların ayrımını yapamaz. Örn: Ertesi gün dersi varken, arkadaşı çağırdı diye gezmeye giden çocuk sorumlu değildir.

  Çocukta Sorumluluk Bilinci Nasıl Kazandırılır?

  Çocuğumuzdan beklentilerimizin gerçekleşmesi durumuna göre onun sorumluluklarını öğrendiğini ya da öğrenmediğini düşünürüz. Her ebeveynin farklı beklentileri olacaktır. Her çocuk aynı zamanda, aynı sorumluluğu alamaz. Çocukların kişilik özellikleri, fiziksel yapıları dikkate alınmalıdır. Burada önemli olan çocukların kendi işini yaparken engellenmemesidir.

  Koruyucu anne-babalar bebeklikten itibaren ""O yiyemez, çocuktur"", ""O giyemez çocuktur"" deyip çocuğun her işini kendileri yaparlar, ilköğretim çağına gelindiğinde okul çantasını hazırlama işi bile annenin görevidir. Bazılarının bunu abartarak ev ödevlerini bile yaptığı görülür. Sık sık görürüz; bir soru sorulduğunda çocuğun yerine cevap vermeye kalkan anne-babaları. İşte bu ve benzeri davranışlar çocukta sorumluluk duygusu ve kişilik gelişimini olumsuz etkileyen ebeveyn tutumlarıdır.

  Her ihtiyacı anne-baba tarafından karşılanan, devamlı neyi nerede ve nasıl yapacağı kendisine hatırlatılan, yanlış yaptığında azarlanan ve kınanan çocuklar, gölge bir kişiliğe sahiptir. Anne babaya sormadan bir iş yapmayı tercih etmezler, kendilerine güvenlerini kaybedebilirler. Karşılaştıkları bir problemi çözmekte güçlük çekebilirler. Böyle çocuklarda okul korkusu çok yaygındır, okula uyum sağlamakta zorluk çekebilirler. Duygularını, tepkilerini rahatça ifade etmesine, gerektiğinde ‘hayır’ demesine izin verilmeyen çocuklarda bağımsız bir kişilik gelişmediği için sorumluluk duygusu kazanmakta da zorlanırlar.

  ""O daha çocuk, kendi başına karar veremez.", ""Onun için doğru olanı yapıyoruz."", ""Hayır, öyle demek istemiyorsun."", ""O zayıf alıyor, ben üzülüyorum."" cümleleri sıklıkla kaçınılması gereken cümlelerdir.

  Değişik Yaş Gruplarındaki Çocukların Alabilecekleri Sorumluluklar

  İki ve Üç Yaş Çocuklarının Alabilecekleri Sorumluluklar

  Oyuncakları toplamak ve onları yerlerine koymak,
  Kitap ve dergileri gerekli yerlere koymak,
  Peçete, tabak ve çatal kaşıkları sofraya koymak (ama istenen biçimde olmayabilir),
  Bir şeyler yedikten sonra kendi kirli tabaklarını kaldırmak,
  Kendisiyle ilgili bazı durumlarla ilgili seçme imkanının sunulması sonucunda karar verme yeteneğinin gelişmesi,
  Sofranın toplanmasına yardımcı olmak,
  Yardımla giyinmek ve soyunmak.

  Dört Yaş Çocuklarının Alabilecekleri Sorumluluklar

  Sofrayı kurmak,
  Oyun oynadıktan sonra oyuncaklarını veya kendine ait eşyaları yerlerine kaldırmak,
  Oyun oynarken nerede olacağını anne babasına söylemek,
  Toz alma gibi basit ev işlerinde yardımcı olmak,
  Bulaşık makinesinin doldurulmasına yardım etmek,
  Alışveriş dönüşü malzemelerin yerleştirilmesine yardımcı olmak,
  Alışveriş sırasında malzemelerin raflardan alınmasına yardımcı olmak,
  Basit bazı yiyeceklerin hazırlanmasına yardım etmek.

  Beş Yaş Çocuklarının Alabilecekleri Sorumluluklar

  Sofrayı, her şeyi yerli yerine koyarak hazırlamak,
  Yatakları düzeltmek ve odasını temizlemek,
  Basit bir kahvaltıyı hazırlamak,
  Yedikten sonra kirlilerini kendi başına kaldırmak,
  Giyeceklerini önerileri dikkate alarak seçmek ve kendi başına giyinmek,
  Kirli giyeceklerini sepete atmak,
  Telefona gerektiği şekilde cevap vermek,
  Ayakkabılarını bağlamayı öğrenmek,
  Kendi kendine hazırlanmak (saçını tarama).

  SORUMLULUK KAZANDIRMADA ANNE BABAYA DÜŞEN GÖREVLER

  Çocuğunuz sizinle işbirliği yapsa da yapmasa da koşulsuz sevgi ve onay gösterin. Çocuğunuz her ne yaparsa yapsın ona değer verdiğinizi ve kabul ettiğinizi bilmesini sağlayın.
  Çocuğunuzun size bağımlı olduğunu düşünüyorsanız koruyucu tutumunuzu değiştirin.
  Sürekli sorumsuz davranan çocuklar anne babaları tarafından sorumlu davranmalarına izin verilmeyen çocuklardır.
  Çocuğunuzun kendi davranışlarının sorumluluğunu almasına ve iyi gitmeyen davranışlarını değiştirmesine fırsat verin.
  Çocuğunuzun yaşına uygun sorumluluklar listesi hazırlayın. Sorumluluğunu üstlenmek istediği işleri bu listeden seçmesine fırsat verin ve onun doğru kararlar verebileceğine olan güveninizi koruyun. Bu listeden seçim yapması konusunda onu zorlarsanız ya da yapacağı işleri siz seçerseniz sorumluluk duygusunu geliştirmeniz zorlaşır.
  Ev ile ilgili sorumlulukları çocuklarınız arasında paylaştırırken adil olun. Bunun en iyi yolu işlerin sırayla yapılmasıdır.
  Çocuğun kırıp dökmesinin ve yaşadığı olumsuz deneyimlerin öğrenmenin gerekli şartı olduğunu unutmayın.
  Çocuğunuzun yaptığı yanlış seçimlerin (hayatını tehlikeye atmadıkça) sonuçlarını yaşamasına izin verin ki onlardan bazı dersler çıkarabilsin.
  Çocuğunuza yardım edeyim derken, onun sorumluluğunun gelişmesini engelleyebileceğinizi unutmayın. Eğer işin nasıl yapılabileceğini bilmiyorsa ona işin nasıl yapılacağını gösterin.
  Çocuğunuza uygun model oluşturun. Çünkü sorumluluk kazandırmak istediğiniz halde sizin sorumluluklarınızı yerine getirmemeniz onu olumsuz etkileyecektir. İşe yaramayan davranış, inanç ve tutumlarınızı değiştirmeye istekli olun.
  Çocuğunuz sorumluluklarını yerine getirmediği zaman ne gibi ceza veya yaptırımlarla karşılaşabileceğini söylemek yerine işini bitirdiğinde onu manevi yönden destekleyerek (aferin, çok güzel oldu, teşekkür ederim gibi) güven duygusunun ve sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlayın.

  Çocuğunuzdan hiçbir zaman sizin kadar sorumlu olmasını beklemeyin.

  KAYNAKLAR: MACKENZİE, Robert J. (2000) ""Çocuğunuza Sınır Koyma"", HYB Yayıncılık, Ankara SELÇUK, Ziya; GÜNER, Nedret (2000) ""Sınıf İçi Rehberlik Uygulamaları"", Pegem Yayıncılık, Ankara YAVUZER, Haluk(1996) ""Çocuk Eğitimi El Kitabı"", Remzi Kitabevi, İstanbul BLUESTEİN, Jane (2000) ""Ana Babaların Yapması ve Yapmaması Gerekenler"", HYB Yayıncılık, Ankara

  Kaynak:alıntı
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Kişisel sorumluluk çocukluktan başlar daha çocugunuza bu sorumlulugu ufak yaslarda vermelisiniz
   
 4. M

  Misafir Misafir

  Kişisel sorumluklarımız nelerdir lütfen yazarmısın 4. sınıftayım ve bişey bulamıyorum bu yorumu nehir yazmıştır . Canlarım benim size kızmıyorum sadece benim söylediğimi yazsan
   
 5. c

  canay Yeni Üye

  Sorumluluk kelimesini genellikle, ya bir şeyleri yanlış yapan ya da yapması gereken şeyi yapmayan birisiyle bağlantılı olarak duymuşuzdur! �Bunun sorumlusu kim?� sorusu, bir şey kırıldığı zaman çocuğa sorulan, bilinen bir yetişkin sorusudur!

  Bir genç yanlış bir şey yaptığı ya da beklentilere karşılık veremediği zaman tipik azarlama tarzı şöyledir:� Neden sorumluluk duygun yok?� Motivasyonun şüphe götürür kelimeleri sık sık şöyle tamamlanır: �Kendin için sorumluluk alamaz mısın?� Bir şekilde sorumlu kelimesi iyi şeylerle bağdaştırılmaz! Daima bir şeyler ters gittiğinde kullanılır!

  Gerçek manada sorumluluk ise bunu çok ötesinde bir şeydir!Kişisel sorumluluk, yaşamımızda düşündüğümüz, yaptığımız, kavradığımız, başarısız olduğumuz ya da başardığımız her şeyin kökündedir! Kişisel sorumluluk tüm bireysel eylemlerimizin temelidir! Sorumluluk �görev� ya da �yük� demek değildir! Yükümlülüğümüzün ya da mesul tutulmamızın bir ölçüsü değil, o yaşamı kabullenme ve kendimizi onun içinde gerçekleştirmedeki bireysel kararlılığımızın temelindedir!

  Doğduğumuz gün etrafta bizi dünyaya tanıştıran birkaç insan vardır! Annemiz, muhtemelen bir doktor ve hemşireler!Biz mücadele ederek bu dünyaya geldiğimizde sırtımıza kim hafifçe vurursa vursun, ilk nefesimizi yalnız başımıza alırız! İlk nefesimizi kendi başımıza aldık! Ve bir sonraki nefesi ve bir sonraki nefesi biz aldık! Bunu biz yaptık!Yol boyunca bazı yardımlar almış olabiliriz fakat aldığımız nefesler kendimizindi! Hiç kimse onları bizim yerimize almadı!

  Bir gün hepimiz öleceğiz! Bu dünyadan göçmekte olan birisinin yatağının yanında durduysanız bilirsiniz ki, sevdiğiniz insanın elini ne kadar sıkı tutmuş olursanız olun, son nefesi yalnız vermiştir! Biz dünya da son nefesimizi de yalnız başımıza alacağız!

  Herhangi birinin yapabileceği her şeye rağmen, doktorlara rağmen, geride kalanların ihtiyaçlarına ve gözyaşlarına rağmen, gittiğimiz zaman yalnız başımıza gideriz! Bize yol gösteren çok sayıda ruh olabilir! Ama dünyada arkamızda bıraktıklarımızdan bir teki bile bu yolculuğu bizimle paylaşamaz! İlk nefesimizi kendi başımıza alır, son nefesimizi yalnız veririz!

  O zaman nasıl, yaşam dediğimiz bu zaman dilimde başka birilerinin bizim adımıza nefes almasını bekleyebiliriz?

  Hiç kimse bizim için nefes almayacaktır! Hiç kimse bizim olan bir tek düşünce bile üretmeyecektir! Hiç kimse bizim bedenimizde durmayacak, bizim yaşadıklarımızı yaşayamayacak, korkularımızı hissedemeyecek, hayallerimizi kurmayacak ya da göz yaşlarımızı dökmeyecektir! Bizler bütünüyle kendi başımıza doğar, yaşar ve bu hayatı terk ederiz! Bu öz ve onu yönlendiren ruhumuz sahip olduklarımızdır! başka hiç kimse hayatımızın bir anını bile bizim için yaşayamaz! Bunu kendimiz için yapmalıyız! Bunun adı sorumluluktur!

  Kişisel sorumluluk özümüzün gerçeğidir! Ben kendi adıma bundan vazgeçmemeyi tercih ederim! Neden başka birisinin bizim adımıza düşünmesini isteyecekmişiz! Kişisel sorumluluğun olmadığı yerde bahaneler ve suçlamalar vardır!

  Bilgisayarımız yavaş çalışıyorsa sorumlusu kim? Bilgisayarımız kime zimmetli? Bu bilgisayar bize ne amaçla verildi? Virüsleri ben bulaştırmadım demek çözüm mü? Bu programları ben yüklemedim demek çözüm mü? Bir gün bilgisayarı bize veren sormayacak mı? Ben sana bu bilgisayarı verdim, bu bilgisayarla ne yaptın diye!
   
 6. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Kişisel sorumluluk çocuk yaşlarda başlamalı
   
 7. N

  Nida Yeni Üye

  Her bireyin byük olsun küçük olsun sorumlulukları oluyor buda küçük yaşlarda verilmeye başlanması gerek ne demiş atalarımız ağaç yaşken eğilir
   
 8. M

  Misafir Misafir

  Ders çalışmak kişisel sorumlulukmudur
   
 9. M

  Misafir Misafir

  4. sınıf fen ve teknoloji dersinde yaşadığımız çevre bölüm B ünetisinde anahtar kavramlarda bireysel sorumluluk bilinci ne demektir açıklarmısınız (çok uzattım=/)
   
 10. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Kisisel sorumlulugun ne olduguna dair tam tamina harika cevaplar verilmis bu konuda, aradigim butun sorularin cevaplarini buldum sormama bile gerek kalmadi cok tesekkur ederim..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş