1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kişisel bakım (istenmeyen tüyler)

Konu, 'Epilasyon' kısmında cokyaramaz tarafından paylaşıldı.

 1. c

  cokyaramaz Yeni Üye

  Kaşlar:Kaşlar yüzün genel görünümünde son derece etkilidir; bakışlara yumuşaklık veya sertlik kazandırır. İdeal kaş biçimi burun kanatlarına paralel olarak başlamalı burun kanadı ile göz bebeği üzerindeyken kavis almalı ve burun kanadı ile göz ucunun yaptığı açıda bitmelidir. Kaşları alırken kullanılan en yaygın ve uygun metot cımbız kullanmaktır.  Kaşlarınızı alırken:Başlamadan önce kaşlarınızı antiseptik bir losyon veya kolonya ile silin ısrar etmeyin; kaşlarınız düzeltmeye çalıştıkça gereğinden fazla incelebilir. Bırakın ve en kısa sürede bir estetisyenden yardım alın.  İnce Tüyler: Genellikle dudak üstlerinde ağda gibi yöntemlerle bu tüyleri temizlemektir. İz bırakabilecek metotlardan kaçınmaya da dikkat edin!  Koltuk Altı: Vücudun hassas bir bölgesidir; çabuk kızarır. Bu nedenle seçeceğiniz metot önem taşır.  Bikini Bölgesi: Özellikle deniz mevsiminde mutlaka temizlenmesi gereken bir bölgedir. Son derece hassas ve kızarmaya meyillidir. Küçük iltihaplara ve batık tüylere neden olacağı için tıraş bıçağı kullanmaktan kaçının.  Bacaklar: Derisi çok hassas olmadığı için tüm metotları kullanabilirsiniz. Yine de çok açık veya çok koyu tenliyseniz lazerli epilasyondan kaçının veya bu konuda uzmanlara danışın.  Cımbız  Kaşları uygulamadan önce ve sonra mutlaka dezenfekte etmeyi unutmayın.  Tıraş Bıçağı  Kolay ve çabuk olmasından dolayı zamanın kısıtlı olduğu durumlarda sıkça başvurulan bir çözümüdür. Ayrıca cildi çok hassas olanlar veya diğer yöntemleri acılı bulanların da tercihidir. İnanılanın aksine tüyler daha fazla çıkmaz ama deformasyona uğradığı için kalınlaşır. Tüylerin yeniden çıkışı: 2 gün.  Riskleri:  Deriyi kesme veya çizme olasılığı vardır.

  Tüylerin daha kalın ve sert çıkmasına neden olur.

  Ciltte sivilce yapabilir.

  Tüyleri kökünden almadığı için kesilen tüyler deri altından ilerleyip batık oluşturabilir.  Uygulama önerileri:  Mutlaka duş altındayken tıraş olun.

  Tıraştan önce cildinize sabun veya tıraş köpüğü sürün. Bu hem cildinizin kurumasını ve tahriş olmasını önler hem de tıraş bıçağının kolay kaymasını sağlar.

  Tüylerinizi aşağıdan yukarıya doğru alın.

  Tıraştan sonra cildinize kesinlikle alkollü bir ürün uygulamayın talk pudrası veya bir nemlendirici sürün.  Soğuk Ağda  Küçük şeritler halindedir. El ustalığı ve biraz cesaretle oldukça pratik ve her yerde uygulanabilecek bir metottur. Damar problemi yaşayan kadınlar için ağdalar arasında ideal olandır. Tüylerin yeniden çıkışı: 3 hafta.

  Riskleri: Diğer ağdalara göre tüyleri tam almayabilir ve daha kolay koparır.

  Uygulama önerileri: Başlamadan önce cildinizin temiz ve kuru olduğundan emin olun. Şeritleri tüylerin çıkış yönünün tersine doğru ve hızla çekin.  Sıcak Ağda
  Tüylerin kökünden alınmasını sağlar; sıcaklık gözenekleri açar ve tüylerin köküyle çıkmasını kolaylaştırır. 2 biçimdedir: evde kullanım için spatulalı kavanozda enstitülerde ise özel bir ısıtma aletinde yaklaşık 40° de ısıtılarak uygulanır. Tüylerin yeniden çıkışı: 3 hafta.  Riskleri:
  Sıcaklık damarlarda genleşmeye neden olduğu için varis gibi damar problemi olanlar tercih etmemelidir.  Uygulama önerileri:
  Başlamadan önce cildinizin temiz ve kuru olduğundan emin olun. Ağdayı mümkün olduğunca ince bir tabaka halinde sürün. Üzerine yayacağınız bez esnemeyen türden olmalıdır. Bezi tüylerin çıkış yönünün tersine doğru hızla ve tek harekette çekin; daha az acı duyarsınız. Temizliğiniz bittikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayıp nemlendirin.  Geleneksel Ağda  Evde hazırlanabildiği gibi ılık ağda olarak kavanozlarda da satılmaktadır. Tüyleri kökünden alır ve yenilerinin daha yumuşak çıkmasını sağlar. Tüylerin yeniden çıkışı: 3 hafta.  Riskleri:
  Elle uygulandığı için diğer ağdalara göre daha fazla deneyim gerektirir. Diğer ağdalara göre daha fazla çaba ve zaman gerektirir.  Uygulama önerileri:
  Başlamadan önce cildinizin temiz ve kuru olduğundan emin olun. Ağdayı küçük parçalar halinde ve fazla inceltmeden yayın. Hemen çekmeyin elinizle hafifçe bastırarak tüm tüylere yapışmasını sağlayın. Tüylerin çıkış yönünün tersine doğru hızla ve tek harekette çekin; daha az acı duyarsınız. Temizliğiniz bittikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayıp nemlendirin.  Tüy Dökücü Krem  Kıl çözücü kimyasal maddeler içerir. Jilete kıyasla tüyler daha yumuşak çıkar. Bir kaç dakikada etkisini gösterir ama çok dikkatli kullanılmaları gerekir. Tüylerin yeniden çıkışı: 1 hafta.  Riskleri:
  Alerji riski var ama oldukça düşük.  Uygulama önerileri:
  Cildiniz hassas ise uygulamadan önce vücudunuzun küçük bir bölgesinde deneyin.

  Tüyler iyi alınmamışsa işlemi tekrarlamadan önce en az 1 gün bekleyin.

  Temizliğiniz bittikten sonra cildinizi soğuk suyla yıkayıp mutlaka nemlendirin.  Elektrikli Epilasyon Makinesi
  Çalışma prensibi cımbızla aynıdır: açılıp kapanan bir çok uç tüyü kapar ve bir cımbız gibi kökten alır. En büyük avantajı çok küçük tüyleri bile alabilmesidir. Tüylerin yeniden çıkışı: 2-3 hafta.  Riskleri:  Yeni tüylerin bir kısmı batık çıkabilir.

  Makine ciltte hızlı hareket ettirilirse bir çok tüyü koparabilir.

  Tam temizlik için ısrar ve sabır gerektirir!  Uygulama önerileri:
  Başlamadan önce cildinizin temiz ve kuru olduğundan emin olun.

  Makineyi fazla bastırmadan ve tüylerin çıkış yönünde yani aşağıdan yukarıya doğru hareket ettirin.  İğneli Epilasyon  Kalıcı çözümlerdendir. İnce ve yumuşak iğnelerle kıl köküne girip zayıf akımlı elektrikle köklerin yakılması yöntemidir. Tahrip olan kıl daha sonra cımbızla çekilerek alınır. Elektrik akımı zayıf olduğu için pek acı duyulmasa da hassas bölgeler için lokal anestezi yapılabilir. Seansların sayısı yapılan bölgedeki tüy yoğunluğuna ve tüylerin alınmaya uygun gelişmişlik evresine göre değişir. Hamilelerin uygulamaması gereken bir yöntemdir.  Riskleri:  İğneler nedeniyle ciltte geçici küçük izler oluşur.

  Tüm tüylerin temizlenmesi için uzun süreli seanslara katılmak gerekir.  Uygulama önerileri:  Uzman kişilere yaptırılmalı.

  Uygulamanın yapılacağı yer ve iğneler hijyenik olmalı.  Lazerli Epilasyon  Lazerli epilasyon vücudun her bölgesindeki tüyleri acısız ve cilde zarar vermeden yok eden kalıcı bir yöntemdir. Özel olarak seçilen dalga boyundaki lazer ışınları kıl kökünde bulunan melanin pigmentini hedef alır. Lazer ışınını emen melanin pigmenti ısınır ve kıl kökü tahrip olur. Tüylerdeki melanin cilttekine göre daha konsantredir. Bu da cildin zarar görmesini önler. Lazerli epilasyondan etkili sonuç alabilmek için en az 4 seans düzenli olarak devam etmek gerekir. Seans sayısı tüyleri koyu olan insanlarda alınır. Hamilelerin uygulamaması gereken bir yöntemdir.  Uygulama önerileri:  Uygulamadan önce güneşlenmeyin mutlaka iyice araştırın ve uzmanlara yaptırın.

  Alıntıdır.
   
 2. f

  fatma Yeni Üye

  İstenmeyen tüylerle mücadele çok erken yaşlarda başlar, hormonlu ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ederim.
   
 3. i

  irem Yeni Üye

  İstenmeyen tüyler için en güzeli epilasyon
   
 4. M

  Misafir Misafir

  Ben 13 yaşındayım 11 yaşında ergenliğe girdim. kollarımdaki tüyler çok fazla. sizce bu yaşta alabilirmiyim.
   
 5. M

  Misafir Misafir

  bence artık aldırmalısın
   
 6. Şuşu

  Şuşu Yeni Üye

  İstenmeyen tüyler gerçekten çok can sıkabiliyor
   
 7. M

  Misafir Misafir

  Merhaba ben 6.sınıfa geçiyorum 11yaşındayım sizce artık vakit gelmişmidir ? Şimdiden teşekkürler.
   
 8. M

  Misafir Misafir

  herkese selam! ben 7. sınıfa geçtim. 11 yaşımda ergenliğe ğirdim bacaklarımda fazla kıl yok ama belli oluyor bu yüzde annem oksijenli su sürdü bacaklarıma ve güneşe çıktım işe yarıyo tüyler sararıyo.;) ama bacaklarına güneş ışını vurunca dışarı çıktığında o zaman sarı sarı kıllar belli oluyo:( acaba bende bacaklarımı alsam mı yardım edin!
   
 9. m

  misafir Misafir

  bence al ben 6. sınıfta başladım çok da iyi oluyor ama canın birz yanar söyleyeyim. benim annem alıyor benimkini şimdi 14 yaşındayım kuaföre 3 haftaa bir gidiyorum çok güzel oluyor rahatlıyorum :D
   
 10. s

  selinn Misafir

  ben 14 yaşındym ve bacaklarımdaki tüyleri almak istyorum aslında cok fazla yoklar ama olsun sizce bu yaşta alınır mı ?
   
 11. D

  Dilaraaql Misafir

  14 yaşında kesinlikle bacak ve koltukaltı alınabilir, çokta rahatlarsın. Ben annemle bu konuları konuşurken çok utanıyorum ama yapacak bir şey yok. Yaşıtlarımın hepsi kaş da aldırıyor, konuyu anneme açabilirsem şeklini bozdurmadan bende toparlattırıcam.
   
 12. Ben 11 yasindayim bacaklarimdaki tüyler oldukça fazla sizce almanın yası kaçtır? Lürfen fikrinizi paylaşın 6. Sinifa 2 ay kaldi lütfen fikrinizi paylasin :):):(:p:cool::oops:
   
 13. s

  sryy Misafir

  Ne zaman tüyleriniz belli olmaya başlar ve rahatsız etmeye başlarsa alın 12 13 14 yaşlar uygun bence;)
   
 14. a

  aydin10 Yeni Üye

  merhabaa bazı arkadaşların forumlarından okudum. bazı arkadaşlarımdan bitmediğine dair yorumlar aldım. açıkcası bende istiyorum lazer epilasyon yaptırmak ama güzel sağlam bir yer olsun istiyorum. izmirde bir iki arkadaşımdan duydum estrella estetik diye bir yer. sitesine girdim baktım. arayıp fiyat falan almak istedim de sonra yüz yüze gçrüseyim dedim. bazı arkadaşlarımın cildinde yanmalar olmuş forumlarda öyle yazmışlar. bazı arkadaşlar iyi bir sonuç alamamış. böle bir sey mümkün mü acaba. size de sormak istedim.
   
 15. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Kisacasi demokraside cözum bitmiyor =D
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş