1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kısaca Muhammed Murad Efendi Kimdir ?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Muhammed Murad Efendi Kimdir kısaca Biyografisi ,
  Muhammed Murad Efendi Ne Zaman Yaşamıştır ? , Nerede Yaşamıştır ?

  Muhammed Murad Efendi nin Kısaca Hayatı

  İstanbul'da yetişen alim ve velilerdendir. 1788 (H.1203) senesinde İstanbul'da doğdu.

  Beş yaşında ikenMuhammed Himmet Efendi mektebine başlayıpKur'an-ı kerim okumayı öğrendi.Yedi yaşında Kur'an-ı kerimi ezberlemeye başladı. On yaşında hıfzını bitirdi. Hıfzını tamamlayınca babası o devrin İstanbul'da bulunan kıraat alimlerini davet edip SultanSelim Camiinde hatm duası yaptırdı. Üç gün müddetle cemiyetler tertib edildi. Ziyafet verildi.Bundan sonra Hace Ahmed Efendinin mektebinde iki sene secavend, tecvid ilmihal öğrendi. Birgivi Şerhi ve benzeri kitabları okudu. On iki yaşında Bolulu HaceHalil Efendiden Arapça öğrenmeye başladı. Sarf ve nahiv öğrenip İzhar kitabını okudu. Sonra Şeyh Yahya Efendiden Molla Cami hazretlerinin Kafiye Şerhini (Molla Cami kitabını) okuyup tamamladı. Bu hocasından mantık ilminde İsagûci, Tasavvurat kitablarını da okudu. Bu kitablardan bazılarını başka hocalardan da okuyup tamamladı. Yine Meşarik-ül-Envar, İbn-i Melek, Şerh-i Akaid kitablarını ders almak sûretiyle okudu. Bu sırada onsekiz yaşında idi. Farsçadan da Tuhfe-i Vehbi, Pend-i Attar, Gülistan, Bostan kitablarını Divan-ı Hafızı Şiraziden bir miktar okudu.

  Muhammed Murad Efendi Bu tahsilinden sonra Eyüb Sultan semtindeAbdullah Kaşgariden de ders alıp bazı kitabları ondan okudu. Bu kitablar arasında Mesnevi-yi Şerifi de okudu.

  Muhammed Murad Efendi Tasavvufta ise Nakşibendiyye yolunun rehberlerindenŞeyh Nimetullah Efendiye talebe olup sohbetlerinde ve derslerinde bulundu. Bu hocasından Mişkat-ül-Mesabih ve büyük İslam alimi İmam-ı Rabbani hazretlerinin İslam dünyasında meşhur ve emsalsiz kitabı Mektûbat-ı Şerifi okudu. Yine Vaiz Muhammed bin MuhammedŞeyh Hüşgûn'dan kıraat-ı seb'a ve kıraat-ı aşereyi okudu.Meşayıh-ül-Kurra Eyyüb Sultan Camii baş imamı ve Sultan AhmedCamii Cuma vaizi El-Hac AbdullahEfendiden de kıraat-ı aşere okudu. 1814 (H.1230) senesinde başlayıp iki buçuk sene müddetle İmamzadeHafız Muhammed Es'ad Efendiden Taftazaninin Akaid-i Nesefi Şerhini, Haşiye-iHayali, Kadi-Mir, Muhtasar-ül-Müntehi kitabları ve Şifa-ı Şerif, Dürer, Mutavvel, Hulasatül-Hisab, Menar Şerhi İbn-i Melek gibi kitabları okudu. 1824 (H.1240) senesinde Regaib gecesinde devrin meşhur yirmi aliminden meydana gelen bir heyet huzurunda ve kalabalık bir cemaat önünde icazet aldı.Kendisi de zamanla yetişdirdiği talebelere icazet vermiştir.

  Muhammed Murad Efendi 1847 (H.1264) senesinde vefat etti. Kabri İstanbul'da Çarşamba semtinde tekkesi yanında kurduğu Dar-ül-Mesnevi bahçesindedir. Babası Şeyh Abdülhalim el-Ahıshavi en-Nakşibendi'dir.
   
 2. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  Dini alanda kendini çok iyi yetiştirmiş
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş