1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kısaca geçmişten günümüze fotoğraf makinesi

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Geçmişten günümüze fotoğraf makinesi hakkında kısaca bilgiler aktaracağız, Fotoğraf, ışığın kaydedilmesi anlamına gelmektedir. İlk fotoğraf makinesinin şekli, önü mercekli ışık geçirmez bir kutuydu. 1802 yılında İngiltere'de Thomas Wedgwood, gümüş nitratlı kağıt ya da deri üstüne görüntü kaydetti ancak görüntü sabitleşmesi olmadı. 1827 tarihinde Niepce, duyarlı levha üzerine ilk görüntüye ulaştı. Bir manzara resmi için, duyarlı tabakaya poz süresi tam tamına sekiz saatti. Ressam Daguerre, bir ucunda mercek, öbüründe buzlu cam olan karanlık kutuda görüntü elde edip taslaklarını bunun üstünde yapıyordu.
  [​IMG]
  Daguerreotype adıyla anılan yöntemi dünyaya yayıldı.1887 yılında Rahip Hannibal Goodwin, gümüş bromür emülsiyonlu selüloit film önerdi. 1889’lerde Eastman Kodak Company tarafından makaralara sarılmış ve yaprak filmler çıkarıldı. Ateşe dayanıklı asetat çıkınca cam film tümden kalkmış oldu. 1935’de ilk renkli film, 1940’larda anında baskı polaroid bulundu. Digital görüntü kaydına ulaşan süreç fotoğrafı geniş kitleye taşıdı.İlk başlarda anları dondurmaya yarayan fotoğraf makineleri (o zamanların deyimi ile kara kutular daha sonraları bir sanat dalı olmaya başlamıştır.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş