1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kısaca Başbakanın Görevleri Nelerdir?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  Başbakanın Görevleri Nelerdir Kısaca Bilgi verecek olursak Başbakan, parlamenter hükümet sistemlerinde yürütme organının fiili başkanıdır.

  Başbakan, cumhurbaşkanı ve meclis başkanı'ndan sonra ülkedeki en yetkili kişidir. Her ülkede başbakan olmaz. Başbakanlar görevlerine seçimle gelir.

  Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'nin başı ve Bakanlar Kurulu'nun başkanıdır. Cumhurbaşkanı tarafından Başbakan, dört yılda bir tayin edilir. Hükûmet başkanı hükûmet programını meclise sunar.

  Bunun ardından güvenoyu ister. Bu programın uygulanmasını takip eder. Bakanlıklar arasında işbirliği sağlar. İlgili bakanla birlikte sorumlu olmak üzere Cumhurbaşkanının tüm kararlarını imzalar. Cumhurbaşkanının bulunmadığı zamanlarda, Millî Güvenlik Kurulu'na başkanlık eder.

  -Başbakan, bakanlıklar arası işbirliğini, Bakanlar Kurulunun genel siyasetinin yürütülmesini ve yasaların uygulanmasını sağlar.

  - Başbakan, bakanların görevlerinin Anayasa ve yasalara uygun olarak yerine getirilmesini gözetmek, Bakanlar Kurulunun çalışma düzenini ve disiplinini sağlamak ve düzeltici önlemleri almakla yükümlüdür.

  - Başbakan, Bakanlar Kurulunun programından ve uygulanmasından veya önemli bir politika girişiminden, Cumhuriyet Meclisine karşı sorumludur.

  - Bakanlar Kuruluna Başbakan başkanlık eder. Cumhurbaşkanı gerekli gürdüğü hallerde veya Başbakanın istemi üzerüne Bakanlar Kuruluna başkanlık edebilir. Cumhurbaşkanı oy kullanamaz.

  -Başbakan, resmi görevleri dışında başka bir iş yapamaz; Devletin ve kamu kuruluşlarının herhangibir yüklenme işini doğrudan doğruya veya dolaylı olarak kabul edemez.Başbakanın maaşı, temsil ve hayat pahalılığı ödeneği ve yollukları yasa ile düzenlenir.Başbakan bu Anayasa ve yasalarla kendisine verilen diğer yetkileri kullanır ve görevleri yerine getirir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Bizde başbakan Cumhurbaşkanın dan önemlidir.
   
 3. N

  Nursultan Yeni Üye

  Başbakan iyi bir yöneticilik yapmalı
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş