1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edeyim ?

Konu, 'Motorlu Araçlar' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  2013 Senesinde yenilenen Trafik kanunlarına göre 1 aralık tarihinden itibaren kış lastiğine geçilmesi zorunlu kılındı. Peki kış lastiği alırken nelere dikkat edilmesi gerekir ? Kış lastiğini neye göre hangi kriterleri izleyerek almanız gerekir ?

  Araçlardaki yaz lastikleri hava ısısı 7 derece sıcaklık altına düştüğünde sertleştiğinden dolayı yere tutunma kabiliyeti azalır. Fakat taktıracağınız kış lastikleri yapılarındaki değişiklikler sayesinde sertleşmezler ve bu sayede asfalta tutunma kabiliyetleri yüksektir.

  Kar lastiği ve kış lastiği aynı şeydir. Sadece kış lastikleri arasında tutuş kabiliyetlerine göre yüksek ve düşük lastikler mevcuttur.

  Kış lastipklerine geçildiğinde nelere dikkat edilmeli ?

  Öncelikle kış lastiğine geçiş sırasında 4 lastik birden değiştirilmelidir. Bazı sürücüler araçlarının çekişlerine göre lastik değiştirmeyi tercih ediyorlar fakat bu doğru bir yaklaşım değildir. Çekişine göre lastik değiştirmek sizin kaza riskinizi yükseltir. Evet çekişteki lastiklerin kış lastği olması önemlidir ama duracağınız zaman 4 tekerinde yere tutunması gerekir.

  Kış lastiğinizi alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken en önemli durum kış lastiği simgesinin bulunmasıdır.

  KIŞ-LASTİĞİ-SİMGESİ.jpg

  [h=2][/h]
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Motosikletler için kış lastiği var mı?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş