1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kimler Zekat Vermeli ?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Zekat Kimlere Verilir? , Zekat Kimlere Farzdir ? ,
  Zekat Verilecek Kimseler ? ,
  Zekat Kimlere DARZ DEĞİLDİR ? ,

  Zekat, hicretin ikinci yilinda, Ramazan orucundan sonra farz kilindi, Islam’in bes sartindan birisidir.Zekat Vermek Kur’ân-ı kerîmin 32 yerinde, namazla birlikte emredilmektedir.

  “İman edip iyi işler yapan, namaz kılan ve zekât verenler var ya, onların mükâfatları Rableri katındadır. Onlara korku yoktur, onlar üzüntü de çekmezler.” (Bakara Suresi, 277. ayet)

  Mükellef olan, yani akıl baliğ olan, hür olan Müslüman erkek ve kadının şartları bulununca, zekât vermeleri lâzımdır. Zekât, fakirlerin zenginlerde olan hakkıdır. Zekât vermeyenler, bu hakkı ödemedikleri için, yani ibâdet yapmadıkları için günahkâr olurlar.

  Zekatı Kimler Verir
  Zekat, Müslüman, erginlik çağına gelmiş, akıllı, hür ve dinen zengin sayılan kimselere farzdır. Dinen zengin sayılanlar, borcundan ve asli ihtiyaçları‘ndan başka “nisap miktarı” malı olan kimselerdir.

  Asli İhtiyaç: Oturulan ev, giyim eşyası, binek arabası, ticaret için olmayan kitaplar, sanatın icrası için gerekli aletler
  ve ailenin bir yıllık nafakasıdır.

  Nisap Miktarı: Dinimizin koyduğu bir zenginlik ölçüsüdür. Bu ölçüye göre: Asli ihtiyacından başka 81 gram altını yada 561 gram gümüşü veya bu miktarlar karşılığı parası veya ticaret malı bulunan, kırk koyun veya keçiye, otuz sığıra veya beş deveye sahip olan müslümanlar “NISAP MIKTARI” mala sahip olmuş sayılırlar.

  Asli ihtiyaçtan başka bu miktarlarda mala sahip olduktan sona tam bir yıl geçince zekat farz olur.


  Zekat Kimlere Verilir? Zekat Verilecek Kimseler
  • Fakirler: Dini ölçülere göre zengin sayılmayan, nisab miktarı malı olmayan kimselerdir.
  • Yoksullar: Hiçbir şeyi olmayanlar.
  • Borçlular: Borcundan fazla nisab miktarı mala sahip olmayanlar.
  • Yolcu: Memleketinde malı olduğu halde yolda parasız kalan, elinde bir şey bulunmayan kimselerdir. (Bunlara memleketlerine varacak kadar zekât verilebilir.)

  5-) Allah Yolundakiler: Bunlar cihad veya hac için yola çıkıp parasız kalanlar ile işini gücünü bırakıp kendisini ilme vermiş olan kimselerdir.

  Zekatin öncelikle fakir olan yakin akrabaya, komşulara, hemşehrilere verilmesi daha faziletlidir.
   
 2. E

  Esram Yeni Üye

  Malı mülkü kıyıda köşede hatrı sayılır parası olan zekat vermeli
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş