1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kimler Ramazan'da Oruç Tutmayabilir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Ramazan ayında oruç tutamayacak olanlar kimlerdir, Ramazan'da kimler orucu tutmayabilirler dinimizce ve mezheplerce verilen ruhsatlar.

  Tüm Müslümanlara farz olan Ramazan orucunu kimler tutmayabilirler hangi durumlarda hangi hallerde Ramazan orucu tutulmayabilir sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.
  [​IMG]
  Bir kişi Ramazan ayında hangi hallerde oruç tutulmayabilir;

  Yolculuk yapan kişilerin Ramazan ayında oruç tutmayabilir daha sonra tutamadığı bu oruçlarını eda eder kazasını tutabilirler. Yolculuk durumunda tutulmayan oruçlar kaza edilir.Geceden niyetlenip gündüz yolculuğa çıkan birisi eğer dayanamazsa orucunu bozabilir sonra bu orucunun kazasını tutar.

  Kur anı Kerim'De şöyle buyrulmaktadır;

  Ey inananlar! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, Allah a karşı gelmekten sakınasınız diye, size de sayılı günlerde farz kılındı. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde tutar.Oruca dayanamayanlar, bir düşkünü doyuracak kadar fidye verir. Kim gönülden iyilik yaparsa, o iyilik kendisinedir. Eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha iyidir.buyurmaktadır Bakara süresi

  Hastalık durumunda da oruç kazaya bırakılabilir iyileştikten sonra tutamadıkları oruçlarını tutarlar.Doktor tarafından oruç tutması sağlık açısından sakıncalı olan kişiler için bu hüküm geçerlidir.

  Hamile ve emzikli bayanlarda oruç tutmayabilirler daha sonra bu halleri geçtikten sonra tutamadıkları oruçlarını kaza ederler.Bebeklerinin ve kendilerinin zarar görmemesi için hamile ve emzikli kadınlar oruç tutmayabilirler Peygamber Efendimiz bu duruma müsade etmiştir.

  Ağır işlerde çalışan kişler oruç tuttukları zaman kendilerine zarar geleceğini düşünüyorlarsa oruç tutmayabilirler daha sonra izinli oldukları günler içerisinde tutamadıkları oruçlarını kaza ederler.

  Çok yaşlı kişiler oruç tutamayacak kadar yaşlı olanlar kişiler oruç tutmazlar daha sonra bu oruçlarını kaza edemeyecekleri biliyorlarsa tutamadıkları oruçlarının yerine fidye vermelidirler.Bu hüküm içesirinde iyileşme ümidi olmayan hastalarda bulunmaktadır.

  Cenabı Allah hepimize sağlık sıhhat versin oruçlarımızı tutmayı nasip etsin inşallah.. Amin.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş