1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kime aşık olacağınız genlerinizde saklı

Konu, 'Ademler ve Havvalar' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Hayallerinizdeki erkeği ararken çok çaba sarf ediyorsunuz. Ama ideal erkeğinizi bulmanın asıl yolunun onu koklamak olduğunu biliyor musunuz?
  MHC adı verilen gen, erkeği kokusuna göre seçiyor?
  [​IMG]

  Bir televizyon kanalında izlediğim belgeselde kadınlar ve erkekler üzerinde psikolojik bir deney yapılıyordu. Birbirlerini hiç görmemiş iki kadın ve iki erkek bir eve tanışıyorlar ve birkaç saat zaman geçiriyorlar. Tabii ki bazı kadınlar kendilerini bazı erkeklere karsı daha yakın hissediyorlar, yani onlardan hoşlanıyorlar, işte araştırma da bu noktada başlıyor. Deneklere bir süre sonra tek tek odada en çok kimi yakışıklı buldukları ve öpüşmek isteseler kimi tercih edecekleri soruluyordu. Tabii aynı süreçten erkekler de geçti. Daha sonra birbirini yakın hissedenler ilk akşam yemeğine çıktı ve deneklerin kalplerine bağlanmış, yemek masasının allında duran bir mekanizma ile karşılıklı oturan çiftlerin kalp alışları, ritimleri izlendi, belgelendi. Sonuçlar çarpıcıydı. Buna göre kadınlar hoşlandıkları erkek karşısında ilk defa konuşurken kalp atışları çok hızlanıyor, erkeklerinse ritimleri daha durağan kalabiliyordu. Yüz hatları birbirine benzeyen bireyler kendi hatlarına en yakın olanları tercih ediyorlardı. Bu sonuç seçimlere göre kafa yapılarının ve yüz hatlarının bilgisayara işlenmesiyle elde edildi.
  [​IMG]

  Evrim psikolojisi ne diyor?
  Aşkın kimyasıyla ilgili bunun gibi bir dizi araştırma yapıldı, hâlâ da yapılıyor. New Mexico Üniversitesinden bilim adamı aynı Çiftleşme zekası-Cinsel tercihler insan doğasını nasıl şekillendiriyor isimli kitabın yazarı Geofrey Miller, insan beynini bir "tavus kuşu kuyruğuna" benzetiyor. Bu kuyruk, sahibinin tüm gençlik özelliklerini taşıyor. Miller'a göre erkek tavus kuşu kuyruğunu dişileri etkilemek için kullanıyor, çünkü eş seçiminde kararı erkek değil dişiler veriyor. Doğada çocuk yetiştirmek de öncelikle dişinin görevi. Miller'ın öne sürdüğü teze göre insan beyni ve davranışları da iste bu yönde gelişti, yani "eş seçme ya da seçilme" yönünde, ilk İnsanların mağara duvarlarına çizdikleri resimler, el işçiliği, şarkı söylemesi hatta dans gösterileri de aslında karşı cinsi etkilemenin bir yoluydu.
  Peki, tüm bunlara rağmen evrimsel açıdan insanlar eşlerini nasıl ve neye göre seçiyor? Teksas Üniversitesi?nden David Buss'a göre kadınların bir erkekte aradığı en büyük özellik sosyal statü. Kadınlar için bir eşin sosyal statüsünün yüksek olması, erkeklerden daha önemli. Rutgers Üniversitesi'nden Melen Fisher'a göre bir evliliğin yürüyüp yürümemesi tamamen evrimsel nedenlere dayalı. Dış görünüş de eş seçmede önemli bir rol oynuyor. Güzellik kavramı her kültüre ve döneme göre değişiklik gösterse de temel olarak yüz hatlarının ve bedeninin simetrik olmasıyla ilişkili. Çünkü simetri, sağlıklı ve bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasıyla yani uzun yasamla ilgili. Aynı şekilde vücut kokusu da beyin tarafından bağışıklık sistemi yüksek olmak ve simetrik olmakla ilişkilendiriliyor. Diğer bir etken ise güven. Kadınlar eş olarak güvendikleri ya da kendi ırkından olan erkekleri seçiyor. Dişinin beyni, tercihini kendi klanından olandan yana kullanıyor. Dişi kırlangıçlar eş seçerken, tüyleri daha renkli ve parlak yani statüsü yüksek erkekleri tercih ediyor.
  Modern zaman aşkları
  Erkekler içgüdüsel olarak her zaman için genç doğurgan kadınlara karşı eğilimlidirler. Son yapılan çalışmalar kadınların da erkeksi, güçlü ve güzel erkekleri tercih ettiklerini gösteriyor. Tüm bunlar seksüel potansiyeli ve iyi genleri sembolize ediyor.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Nursena

  Nursena Admin

  Birden çok kişiye aşık oluyoruz torbaya koyum cekecegiz o halde <: )
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş