1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kıl dönmesi ve erken teşhis

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Sandalye veya koltuk üzerinde uzun süreli oturanlarda, kıl dönmesi hastalığı riskinin yüksek olduğu belirtildi.

  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha çok 15-25 yaş arasındaki erkeklerde görülen kıl dönmesi rahatsızlığının çok fazla bilinmediğini söyledi.

  Genelde kıllı bir vücuda sahip erkeklerde görülmesine karşın 25 yaş üzerindekilerde, sarışın kadınlarda ve vücudu kıllı olmayanlarda da az da olsa bu hastalıkla karşılaşılabildiğini ifade eden Aksoy, ''Daha çok orta hatta kuyruk sokumu üzerinde görülen kıl dönmesi, doğuştan veya sonradan cildin birleşmesi sonucu kıl yuvasının cilt altında kalmasıyla oluşuyor'' dedi.

  AĞRI, ŞİŞLİK VE AKINTI GİBİ BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR

  Aksoy, sürekli oturma pozisyonunda kalanlarda, halk arasında asker hastalığı olarak da bilinen kıl dönmesi hastalığı riskinin yüksek olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

  ''Vücudu kıl dönmesine yatkın olup da sürekli sandalye veya koltuk üzerinde oturanlarda, hastalık çok daha hızlı ilerleyebiliyor. Kıl dönmesi, ağrı, şişlik ve akıntı gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Bazı hastalarda kıl dönmesi olan bölgede küçük delikler oluyor. Akıntılar buradan geliyor. Bazı vakalarda bu delikler ve akıntılar olmayabiliyor. Hastalık belirtileri görüldüğünde doktora başvurulması çok önemlidir. Çünkü ne kadar erken müdahale yapılırsa tedavi süreci de de o kadar kısa olur. Ağrı ve hastalığın olduğu bölgede akıntı ile kendini gösteren kıl dönmesi, büyümeden tedavi edilmezse, genişleyerek ameliyatın ve tedavi sürecinin uzamasına neden olabiliyor.''

  KIL DÖNMESİNDE ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

  Kıl dönmesinin erken teşhisi halinde cerrahi dışı yöntemlerle de tedavi edilebildiğini anlatan Aksoy, kıl dönmesinin büyüklüğüne ve uygulanan cerrahi yönteme göre hastanın iyileşmesinin 2-3 hafta ya da 2-3 ayı bulabildiğini dile getirdi.

  Doç. Dr. Aksoy, özellikle yaz aylarında terlemenin enfeksiyona neden olarak hastalık riskini artırdığını belirterek, ''Hastalıktan korunmak için hijyene dikkat edilmeli. Erken tedavi de çok önemli. Tıp artık gelişti. Bu hastalığın tedavisi kolay, ama saydığımız belirtileri fark eden hastalar zaman geçirmeden doktora başvurmalı'' diye konuştu.

  Bazı hastaların utandığı için doktora başvurmaktan çekindiğini ifade eden Doç. Dr. Aksoy, bunun çok yanlış olduğunu sözlerine ekledi.
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Kıl dönmesine çok dikkat edilmesi gerekir , ilerleyen safhalarda çok acı veriyor.
   
 3. a

  aleyna Yeni Üye

  Kıl dömesi sorunları cidden insanı rahatsız ediyor
   
 4. F

  FERAH Yeni Üye

  Kıl dönmesi hastalıgı biz bayanlarda olurmu ?
   
 5. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Kıl dönmesi bilgileri için teşekkür ederim yosunum.
  Kadınlarda kıl dönmesi ben hiç duymadım ama beylerde olduğunu biliyorum eşimdede vardı ameliyat oldu ama yine tekrarlama riskinin olduğu söylenmişti. Çok oturmak tabiki bunun ana teması.
   
 6. Nursena

  Nursena Admin

  Kadınlarda çok nadir görüldügü yazmış erkeklerde çok fazla görülüyor eşine geçmiş olsun Nehirciğim.
   
 7. Murat

  Murat Yönetici

  Çok zor bir durum, Spinal ile anastezi uygulanır sonrasında bazılarında baş agrısına sebep olur genel cerrahiden iyi bir hocaya görününüz:
   
 8. B

  BELGİN Yeni Üye

  Genelde Bilgisayar işi ve şöförlerde görülüyor ve bazılarında çok acı verirken bazılarında sadece akıntı oluyor. Birden fazla amaliyat gerekebiliyor bazen. İyi bir cerrah ile temasa geçmelisiniz.
   
 9. A

  Abdullah Yeni Üye

  Kıl dönmesine çok dikkat edilmesi gerekir...
   
 10. m

  misafir Misafir

  Kıl dönmesinin tedavisi hakkında bilgiler içerir ve kıl dönmesini yok etmek için kullanılan en etkili ürünün tanıtımını gösteren sitedir.
   
 11. N

  Naime Yeni Üye

  kıl dönmesinde tedavi olunmazsa omuriliklerinizi bile kıl sarabilir işte o noktadan sonra ne yazıkki hiçbirşey yapılamıyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş