1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kıbrıslı Kamil Paşa Biyografi-Kıbrıslı Kamil Paşa Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Kıbrıslı Kamil Paşa ( 1832)- (1913) </B>

  Kıbrıslı Mehmed Kâmil Paşa Sadrazam  Dahiliye Müsteşarı oldu.1879 ve 1882 yıllarında iki kez Evkaf Nazırlığı İzmir'deki İngiliz konsolosluğuna sığındı.II. Abdülhamid'in teminat vermesi üzerine İstanbul'a döndü.Üçüncü sadrazamlığından İttihat ve Terakki partisinin devlet işlerine karışması yüzünden istifa etmişti.Mısır'a giderek Hindistan gezisine çıkan İngiltere Kralı V. Georges ile görüştü. Mısır'dan dönüşünde 1911 yılında Devlet Şûrası Başkanı oldu.Son sadrazamlığından Babıalî baskınında İttihat ve Terakkicilerin darbesiyle ayrılmış oldu.Lefkoşe'ye çekildi.1913 yılında Lefkoşe'de 81 yaşında iken vefat etti. Mezarı Lefkoşe'deki Arap Ahmed Paşa Camisi bahçesindedir.  Kaynak:Osmanlı Tarihi Yazarları M.Orhan Bayrak İstanbul 1982 sf.130-132

  .
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  1832-1913 yılları arasında yaşamış osmanlı sadrazamı, aynı zamanda da yazardır. mezarı lefkoşa 'da, arap ahmed paşa camisi bahçesindedir.
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  zeki alasya'nın büyük dayısı.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş