1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kıbrıs Barış Harekatı Ne zaman Olmuştur?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında rosaline tarafından paylaşıldı.

 1. r

  rosaline Yeni Üye

  Kıbrıs Barış Harekatı Ne zaman Olmuştur? KKTC ne zaman kurtarıldı?
  Kıbrıs Barış Herakatı Hangi Tarihte Olmuştur, kıbrıs barış harekatı ne zaman yapıldı.


  1960"da Kıbrıs"ta yaşayan Rum ve Türk cemaatleri arasında kurulan ortaklık Kıbrıs Cumhuriyeti yaşanan iç çatışmalar sonucu sürdürülemez olmuş ve 15 Temmuz 1974 tarihinde Yunan cuntasının Kıbrıs"da darbe yaptırması sonucu 20 Temmuz 1974 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti Türk Silahlı Kuvvetleri"nin Garanti Anlaşması"nın III. maddesine istinaden Kıbrıs Barış Harekâtı"nı gerçekleştirmiştir.

  20 Temmuz 1974 sabahı Türk Ordusunun Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Kıbrıs"a havadan indirdirme ve denizden çıkarma yapmaya başladı.


  Türk kuvvetleri 22 Temmuz"da Girne"yi ele geçirdi. Türk paraşütçüleri Kıbrıs"ın başkenti Lefkoşa"nın Türk kesimine indi. Yunan birliklerinin Ada"da garantör olarak bulunan Türk birliğine saldırması ise, çarpışmaların Ada geneline yayılmasına neden oldu. 22 Temmuz akşamı Türkiye, BM Güvenlik Konseyi"nin ateşkes kararını kabul etti. Türk müdahalesi sonucu Yunanistan"daki cunta idaresi ve Kıbrıs Nikos Sampson Hükumeti de yıkılmıştır.

  8 Ağustos"ta II. Cenevre Konferansı sırasında yapılmakta olduğu sırada Rum Millî Muhufız Alayı ve EOKA-B işgal ettikleri yerleri tahliye etmedikleri gibi ellerindeki esirleri de serbest bırakmamışlardır. Bunun üzerine Türkiye 14 Ağustos"ta başlayıp 16 Ağustos"ta sona eren üç günlük II. Barış Harekâtını gerçekleştirdi.

  25-26 Ağustos 1974 tarihinde Kıbrıs"a gelen BM Genel Sekreteri toplumlar arasında ikili görüşmelerin başlatılmasını istemiş, mutabakat gereği nüfus mübadelesi yapılmış ve iki bölgeli ve iki toplumlu bir federal yapı için uygun ortam sağlanmış oldu. 13 Şubat 1975 günü Kıbrıs Türk Federe Devleti"nin ilanı Doktor Fazıl Küçük tarafından açıklanarak gerçekleşti. Ancak hedeflenen federal yapı gerçekleşmediğinden 15 Kasım 1983 tarihinde KKTC"nin ilanı gerçekleşti.

  Yıllarca süren toplumlararası görüşmelerden bugune değin herhangi bir sonuç çıkmamıştır. En son BM Kıbrıs Çözüm Planı ile iki toplum arasında yeniden birleşme imkânı da referandum"da Türklerin "evet"ine karşı Rumların "hayır" demesi sonucu gerçekleşmemiştir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Kıbrıs barış harekatının sebeplerini iyi araştırmak gerekiyor, 1974 kıbrıs harbi nasıl neden oldu sorusuna cevap ararken neler yapmışız neler yapmamışız ele almak yarar sağlar.
   
 3. i

  irem Yeni Üye

  Kıbrıs Barış Harekatını hayal meyal hatırlıyorum
   
 4. y

  yesssss Misafir

  kıbrıs barış harekatı:p
   
 5. M

  Muhibbi Yeni Üye

  buyuk ihtimalle t-34 tanklarinin kullanildigi son savastir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş