1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kıble Neresidir ?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Kıble Nerededir ? ,
  Kıble Nerede Bulunur ? ,

  Kıble Mekke’de Kabe’nin bulunduğu taraftır. Müslümanlar namaz kılarken buraya yönelirler.Müslümanların kıblesi önce Kudüs’tü. Hicretten on yedi ay sonra Şaban ayının ortasında salı günü öğle veya ikindi namazının üçüncü rekatindeyken Kabe’ye dönülmesi emrolundu. Böylece Beytül-Makdis (Mescid-i Aksa) e karşı kılma bırakılıp ibrahim aleyhisselamın kıblesi olan Kabe’ye dönüldü.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Kıble, bazı dinlerde tapınma sırasında yönelinen doğrultuyu anlatır. Aleviler gibi bazı dini guruplar haricinde Müslümanların ibadet (namaz) sırasında yöneldikleri yer Mekke' bulunan Mescid-i Haram'daki Kabe'dir.

  Taraf, yönelme anlamlarına gelen Kıble kelimesinin 'Kibele'den geldiği bazı araştırmacılar tarafından ifade edilmektedir.Kur'andaki "kıbelel mescid'el haram" ifadesi, mescid-i haram tarafına anlamına gelir.

  H. Muhammedin, başlangıçta Mescid-i Haram'a yönelerek ibadet yaptığı, daha sonra Kudüs şehrindeki Mescidi Aksa'ya yöneldiği, bir süre sonra kıble ile gelen vahiy üzerine tekrardan Mescid-i Haram yönelerek ibadet yapmaya başladığı ifade edilir.
   
 3. a

  angel Yeni Üye

  Kabenin bulunduğu yer kıbledir bizde bunu baz alarak kıblemizi ona göre ayarlıyoruz
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş