1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kendini beğenmişlikle kibir ile ilgili Kuran ayetleri

Konu, 'Ayet, Dua ve Hadis' kısmında abdulkadir tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abdulkadir Yeni Üye

  Büyük bir ruh hastalığı olan kendini beğenmişlik (Kibir) ile ilgili ayetlere Kuran-ı Kerim detaylı yer vermiştir.

  İnsanlar arası illişkileri olumsuz yönde etkilemekte olan kötü davranışlardan biri de kibirdir. Kibir, kişinin kendisini hüner,şeref, servet ve başarı bakımından üstün görüp kendini beğenmesidir.

  "Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah kibirleneni, övüngeni sevmez.; (Lokman,31/18).

  Kibir'in kötü ve yerilen bir davranış kabul edilmesinin ve Allah'ın kibirli olanları sevmemesinin arka plandaki gerçek, insanın kendine verilen bir takım kabiliyetleri ve nimetleri yanlış değerlendirmesi,etrafındaki olay ve olguları yanlış anlamdırılması sebebiyledir. Kibirlenmek , insanın sahip olduğu değerin gerçek sahibini bilmesi, kısaca kendini tanıması demektir. İslam'ın inanç sisteminin temelinde bulunan tevhit akidesi gereği, her şeyin gerçek sahibi bizzat Yüce Allah'tır. İzzet ve ululuk da O'na aittir. Bu gerçeği bilen bir kimsenin kibirlenmemesi gerektir.

  "Kalbinde zerre kadar iman bulunan kimse ateşe girmez. Kalbinde zerre kadar kibir bulunan da Cennet'e giremez. (Müslim,İman,39)

  Tevazu gibi, insanın şeref ve şanını yükseltmeye hizmet eden bir güzel huy meydanda dururken, değer ve itibarın yıkılmasına sebep olan büyüklenmeyi seçmek akıl sahibi insanların işi olmasa gerektir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  İnsan büyüklük taslamamalı kendini olduğu gibi kabul etmeli tevazu sahibi olmuştur.
   
 3. T

  Taha Yeni Üye

  Kendini beğenmişlik kibirlilik gerçekten hiç kimsenin sevmediği bir şeydir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş