1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kemal Tahir Biyografi-Kemal Tahir Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  [​IMG]  Kemal Tahir Demir ünlü Türk romancısı (1910-1973).  Kemal Tahir'in yaşamı oldukça çilelidir. Galatasaray Lisesi'nde okurken onuncu sınıftan ayrılarak hayata atılmak zorunda kaldı. Avukat kâtipliği yazı işleri müdürlüğü gibi çeşitli işlerde çalıştı (1928-1936).  Bu sırada siyasi görüşleri yüzünden kovuşturmaya uğradı. Askeri isyana teşvik suçu işlediği ileri sürülerek 15 yıl hapse mahkûm edildi. 12 yıl çeşitli cezaevlerinde yattıktan sonra 1950'de af kanunundan yararlanarak hapisten kurtuldu. Ondan sonra ölümüne kadar verimli bir yazarlık dönemi yaşadı ve büyük üne kavuştu.  Sanatı ve Kişiliği  Kemal Tahir Köyün Kamburu v.b.) köylü insanların serüvenlerini devlet-ağa-halk ilişkileri açısından anlatır. Bu ilişkilerin iktisadi temellere dayandığını kesin çizgilerle belirtir.  1960'tan sonra Kemal Tahir adaletli bir düzenin özlemini ve koşullarını dile getirir.  Buna karşılık aynı yıllarda yazdığı bazı romanlarında (Bozkırdaki Çekirdek Yol Ayrımı) Cumhuriyet dönemi ve bu dönemin simgesi olan batılılaşma akımları ve köy kalkınması konusunda oldukça kıyıcı eleştirilerde bulunur. Batıdan gelen özgürlük ve eşitlik gibi kavramların Türkiye'ye aynen uygulanamayacağım savunur. Bununla birlikte romanları son Osmanlı döneminden günümüze kadar Türk toplumunu çeşitli kesimleriyle yansıtan bir ayna niteliği taşır.  Romanları  Sağırdere Hür Şehrin insanları.
   
 2. r

  rodali Yeni Üye

  ecevit'le beraber 1970'lerin en önemli tahirilerinden olan rahmetli ismail cem'e göre türkiye'yi geçmişiyle yüzleştiren entelektüeldir. bunu tarih kitaplarıyla değil, romanlarıyla yapmış olması da oldukça ilginç bir özelliğidir.
   
 3. H

  Hoca Yeni Üye

  deniz astsubay okulu marşını yazmıştır.
   
 4. M

  Muhibbi Yeni Üye

  karilar kogusu filminde kadir inanir tarafindan canlandirilmis olan unlu turk yazari...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş