1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Keloğlan Rüştü Asyalı Kimdir?

Konu, 'Sanatçılar ve Sporcular' kısmında Sosyete tarafından paylaşıldı.

 1. S

  Sosyete Yeni Üye

  Keloğlan tiplemesi ile kendini sevdiyen Rüştü Asyalı'nın hayatı ve yaşamı hakkında bilgiler.

  Rüştü Asyalı 1947 doğumlu sinema santçısıdır.Lise öğrencilik yıllarında Ankara Halkevleri Genel Merkezinde açılan tiyatro kurslarına katılmasıyla sinema ve tiyatro yaşantısına başlamıştır.

  Ankara Devlet Konservatuvarı sınavlarına giren Asyalı bu sınavları başarıyla geçerek tiyatro bölümünde öğrenciliğine başladı.Profesyonel olarak ise 1970 yılında devlet tiyatrolarında görev alarak mesleğini sürdürdü.
  Asyalı, 1971-1975 yılları arasında dört "Keloğlan" filminde rol aldı."Keloğlan" dışında sinema filmi çalışmalarını "Yaman Delikanlı" ve "Dangalak" adlı filmlerle sürdürdü.

  [​IMG]

  Oynadığı filmlerin yanı sıra yönettiği filmlerde dikkat çeken Asyalı "Kanlı Nigar", "Ah Şu Gençler", "Ölümsüzler", "Yunus Diye Göründüm" ve "Soruşturma" oyunlarında yönetmenliğinin de başarısını kanıtlamış oldu.Özel tiyatrolarda konuk yönetmenlik de yapan Asyalı Nazım Hikmet için yapılmış ''Hasret'' adlı eserinde rejisörlüğünü yaptı.Ve oyunda Nazım Hikmet i canlandırarak seyircinin büyük beğenisini kazandı.

  Sanatçılığının yanı sıra, meslek kurum ve kuruluşlarında da yöneticilik yapan Asyalı, halen Seslendirme Sanatçıları Birliği Genel Başkanı ve Sanat Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği yapıyor.
   
 2. S

  Sadem Yeni Üye

  Keloğlan tiplemesi rüştü asyalı ile bütünleşmiş durumda
   
 3. S

  Sadem Yeni Üye

  Çok sevdiğim bir tiyatro oyuncusudur.
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Türk Sinema ve Tiyatrosuna emek vermiş üstatlardan kendisi.
   
 5. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Adam yıllardır çizgisini bozmadı bende severim ses tonu bir başka güzel.
   
 6. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Turk tiyatrosuna gercekten guzel seyler katmis bir isim.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş