1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

“Kelebek Yakalama” adlı oyun; Temiz- Kirli Kavramı

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Sanat:


  Çiçek resimleri parmak boyası ile özgün olarak boyanır. Çocuklara hamurlar dağıtılarak serbest çalışmaları sağlanır. Çiçek figürleri yapmaları için yönlendirilebilirler.


  Oyun Hareket- Müzik:


  Çocuklar “Kelebek Yakalama” adlı oyunu oynamaları için yönlendirilir. Çocuklardan iki kişi seçilerek karşılıklı olarak el ele tutuşturularak kelebek ağını oluştururlar (Bir kaç çocuk daha kelebek ağı olabilir.). Sınıftaki diğer çocuklar kelebek olarak sınıfta dolaşırlar.

  El ele tutuşan çocukların aralarından yakalanmadan geçmeye çalışırlar. Aralarından geçemeyenler yakalanır. Yakaladıkları kelebekleri sepete koyarlar. En sonunda sepetteki bütün kelebekleri hep birlikte ormana salarlar. Kelebekler müzik eşliğinde mutlulukla uçma öykünmesi yaparlar.


  Fen- Matematik:


  Eller yıkanmadan önce koklanır. Sabunla yıkandıktan sonra tekrar koklanarak temizliğin önemi, kirli koku ve temiz koku üzerine konuşulur.

  Çocuklara elmaların taze ve bayatlamış hali koklatılarak hangisinin yenebileceği sorulur. Kokuların bizlerin doğru besinleri seçmemizde yardımcı olduğu, yeme vakti geçen besinlerin normalden farklı (kötü) koku yayarak bizleri uyardığı, kokuları hissedebilmeseydik sağlığımız için zararlı yiyecekleri seçme konusunda zorlanacağımız ifade edilir.

  Çocuklara "Sence en güzel koku ne kokusudur? Neden? Burnuna kötü koku geldiği zaman neler hissediyorsun?” soruları sorularak görüş ve düşüncelerini söylemelerine fırsat verilir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş