1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kekemelik Nedir? Kekemelik Neden Kaynaklanır?

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Rabba tarafından paylaşıldı.

 1. R

  Rabba Bölüm Yöneticisi

  Kekemelik çocukların çocukluk dönemlerinde karşılaşılan bir durum olarak bilinmektedir. Konuşma esnasında bir bozukluk durumu ile karşılaşma şeklinde meydana çıkar. Özellikle 5 yaşında göze çarpan bu durum çocukların heyecanlandıklarında, baskı altında kaldıklarında ya da önemli kişilerle konuştuklarında daha sık görülmektedir. Sözcük tekrarları, duraksayarak konuşma, konuşma akıcılığının bozulması gibi durumlarla karşılaşma kekeme olan çocuklarda bulunan genel özellikler olarak ortaya çıkmaktadır.
  [​IMG]
  Kekemelik çocuğun içinde bulunduğu fizyolojik, psikolojik ya da kalıtımsal nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Beyin dalgalarından gelen iletim bozuklukları ile oluşan kekemelik, solunum bozukluğu, nefesi doğru kullanmama durumlarına maruz kalma gibi durumların kekemeliğe sebep olmasının yanı sıra baskı ve stres altında kalma, ailevi problemler ya da herhangi bir şeye duyulan korkudan dolayı da meydana gelebilmektedir. Çocuklar kimi zaman aşırı kaygı durumları ile karşılaştıkları zamanda kekeleme görülebilmektedir. Aile ortamında kekeleyen bir birey varsa o kişi ile özdeşim kuran çocukta da kekeleme görülmektedir.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş