1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kaybolan İkiz Sendromu

Konu, 'Gebelik' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Kaybolan ikiz sendromu fetüste ikizlerin kalp atışlarının duyumunun ardından ikizlerden birinin gözden kaybolması ile ortaya çıkmaktadır. Kaybolan ikizlerden birinin gözden kaybolması aynı zamanda düşük olarak da adlandırılmaktadır. Bütün ikiz gebeliklerde %20 oranında düşük görülme ihtimali bulunmaktadır.

  Kaybolan ikiz sendromunda ikizlerden birinin kaybolma sebebi tam olarak bilinmemektedir. Cenin ya da plesantal doku testi sonuçlarında kromozom anomalileri durumları oluşumu da görülebilmektedir. Göbek kordonu implantasyonu sorunu da kaybolan ikiz sendromu durumu ile sonuçlanabilmektedir.

  Gebeliğin erken dönemlerinde ikizlerden birinin kaybolması durumunda anne bu durumu hissetmeyebilir. İlk 3 ay içerisinde düşük belirtileri hissedilebilir. Kan testi sonuçlarında da hormon seviyesindeki azalış itibari ile de ikizlerden birinin kaybı hissedilebilmektedir. Kramp ve sancı sonuçlarına göre gebelikte sonlanma olup olmadığı konusunda karara varılabilir. Kaybolan ikiz sendromu yaşanmışsa hekim sık sık ziyaret edilerek diğer ikizin sağlık durumu konusunda bilgi edinmek amacı ile hekim kontrolünden geçilmelidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş