1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kaşıntıya ne iyi gelir

Konu, 'Yararlı Bilgiler' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

 1. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Kaşınmak , derimizi parçalarcasına bazen o kadar tatlı gelirki bize verdigi zararı göremeyiz. Sizlerle kaşınmaya iyi gelecek önerileri konuşacagız ancak bunun öncesinde kaşıntı nedir bu hususa deginelim.
  [​IMG]

  Kaşıntı nedir
  ?

  Kaşıntı kaşınma arzusu uyaran bir duygudur. Kaşıntı kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Şiddetli olduğunda uykusuzluğa, gerginliğe ve depresyona neden olabilir. Kaşıntının gerçek nedeni bilinmemektedir. Derideki sinirler etkilenerek, histamin adlı bir kimyasal salgılanınca, beyinde kaşıntı duyusunu oluşturur. Kaşıntı bazen bir cilt hastalığı ile birlikte olabilirken, bazen de bir iç hastalığının belirtisi olabilir. İç organ hastalığı bulunmayan diğer kaşıntılı hastalarda kaşıntının nedeni psikolojik olabilir.

  Kimlerde kaşıntı vardır ?
  Kaşıntının çok belirgin rahatsızlık verdiği bir çok deri rahatsızlığı vardır. Örneğin kurdeşen, su çiceği ve egzema da kaşıntı vardır. Bazı deri hastalıklarında ise döküntü olmadan kaşıntı olabilir. Yaşlılarda görülen kuru deriye bağlı kaşıntı bunun bir örneğidir. Bu kaşıntı özellikle kışın atar ve deride başka bir bulgu yoktur. Kaşıntının nedeni genellikle kuru cilt olmakla birlikte bazen kaşıntının nedeni bir iç hastalığı da olabilir. Derinin uyuz gibi bazı parazitik hastalıklarında da oldukça kaşıntı mevcuttur. Dermatoloji uzmanları bu hastalıklara muayene ile kolaylıkla tanı koyabilirler. Eğer bir bende kaşıntı var ise bu benin kansere dönüştüğünün bir belirtisi olabilir. Bu durumda tanı koyabilmek için biyopsi yapmak gerekebilir.

  Kaşıntıya neden olabilecek bir çok iç hastalığı vardır. En sık rastlanılan böbrek yetmezliğine bağlı kaşıntıdır. Hepatit C yi de içeren karaciğer rahatsızlıkları, guatr ( tiroid bezinin fazla veya az hormon salgılaması) da kaşıntı nedenleri arasındadır. Demir eksikliği, polistemia vera ve multibl myeloma gibi kan hastalıklarında da kaşıntı olur. Ara sıra lenfomalarda da kaşınyı görülebilir. İnme gibi nörolojik tablolarda da kaşıntı olabilir.

  Kaşıntı nedenleri ve tedavisi

  Kaşıntı nasıl tedavi edilir ?
  Doktorunuz öncelikle kaşıntının nedenini araştırır. Dikkatli bir cilt muayenesi, kan testleri, gerekirse biyopsi yapar. Eğer kaşıntı egzema veya kurdeşen denen bir cilt hastalığından kaynaklanıyorsa bu hastalıkların tedavisi kaşıntıyı giderir. Eğer hastalık bir iç hastalığından kaynaklanıyorsa kaşıntı giderici haplar ve ultraviyole tedavisi kullanılır. Kaşıntının bir çok nedeni olmasına rağmen bir çok tedavisinde temel bir kaç uygulama vardır. İlk olarak sıcak banyo ve duş yasaklanmalıdır. Hafif ve ince kıyafetler ve serin bir ortam kaşıntınıyı azaltır. Sabunlar derinizi kuruturlar, bu nedenle hassas ciltler için olan uygun sabunları kullanınız. Banyoda iyi durulanınız, sabun artığı kalmamasına dikkat ediniz. Banyodan çıktıktan 2-3 dakika içinde nemlendirici uygulayınız. Su çiçeği ve böcek ısırıklarına bağlı su kabarcıklı hastalıklarda kalamin içeren losyonlar iyi gelebilir. Kaşıntı oldukça rahatsızlık verebilen bir durum olabilmekle beraber genelde tedaviye iyi cevap verir.

  Kaşıntı huzursuzluk veren bir rahatsızlıktır, fakat tedaviye de çok çabuk cevap veren bir rahatsızlık olduğu için, zamanında müdahale edilmeli ki vücutta yara, berelere yol açmasını engelleyelim.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Kızım sürekli kaşınıyor özellikle kafasını hareketli bir çocuk olduğundan terliyor ben bu kaşıntıyı terlemesine veriyorum çünkü kaşıntı sonrası derie herhangi bir dökülmeye yaraya rastlamadım.
   
 3. b

  berna Yeni Üye

  Kadınlarda dış genital organda , yani vulvada görülen kaşıntı sık gözlenen ve genellikle çok rahatsız edici bir yakınmadır. Bazen bu dış genital organda olan kaşıntı HPV virüsünün ve bu virusa bağlı gelişmekte olan siğillerin tek ve en erken belirtisi olabilmektedir. Kaşıntı dış genital organda olabildiği gibi makat etrafına da yayılabilmektedir.
  Peki dış genital organda, Vulva ve Vajina da olan bu kaşıntı sadece HPV sebebi ile mi olur?? Tabii ki hayır. Bir çok genital enfeksiyon, alerjen durum hatta vulva kanseri de genelde kaşıntı olarak belirti vermektedir. Bu sebeple vücudun en kapalı tutulan bölgesi olan vulva ve vajina daki bir kaşıntı kadın tarafından “basit bir mantar” veya “pişik” olarak değerlendirilmemeli ve mutlaka bir jinekolog muayenesi için başvurulmalıdır.
  Vulva yani kadındaki dış genital, cinsel hastalıklarının pek çoğunda ortak bir semptom ve şikayet olarak kaşıntı ön plana çıkmaktadır. Vulvanın değişik sabunlarla yıkanması, tüylerin alınması,kullanılan petlere reaksiyon ( özellikle parfüm gibi katkı içeren petlere) ve epilasyon gibi olaylar da enfeksiyon sebebi olmaksızın kaşıntılara neden olabilirler.Menopozda vulvanın östrojen eksikliğine bağlı cildindeki değişikler ve idrar kaçırma (üriner inkontinansın) irritasyon ve kaşıntıya neden olabileceği de unutulmamalıdır..

  Kadın Dış Genital Bölgesinde Oluşan Kaşıntının En Sık Nedenleri Nelerdir?

  v Enfeksiyonlar, İltihaplar
  Fungal enfeksiyonlar, HPV, mantar, gardnerella vaginalis vajiniti, trichomonas vajinalis, kıl kurdu, uyuz, bit gibi patojenlerle ortaya çıkan enfestasyonlar, iltihaplar

  v Dermatit ve dermatozlar, cilt hastalıkları
  Atopik dermatit, seboreik dermatit, kontakt dermatit (Tampon, pet, sabun, prezervatif, tüy dökücüler, kayganlaştırıcı kremler, spermisidler, piercing, naylon iç çamaşırları ), sedef hastalığı, lichen planus, Lichen sclerozis, Lichen simplex chronicus.

  v Squamoz hücre hiperplazisi (Hipertrofik distrofi)

  v İntraepitelyal lezyonlar,
  Vulvar intraapitelyal neoplazi (VİN1,VİN2,VİN3), Paget hastalığı,

  v Vulva kanseri

  v Fox-Fordyce hastalığı, sryngoma gibi çok nadir görülebilen diğer cilt hastalıkları

  Vulvada Olan Kaşıntının Tanısı ve Ayırıcı Tanısı Nasıl Yapılır?

  1- Göz ile dışarıdan muayene, inspeksiyon - gözlem: Kaşıntının asıl sebebini bulmada en önemli tanı yöntemidir ve genellikle yeterli olabilmektedir. Doktorun deneyimi çok önemlidir. Eğer teşhiste yetersiz kalır ise a diğer tanıya yardımcı yöntemlerden faydalanılabilmektedir.

  2- Vajinal akıntının incelenmesi, mikroskopik inceleme: Vajinal akıntının dn oğruda mikroskopik incelenmesi, KOH sıvısı damlatılarak koku testinin yapılması ve sonrasında mikroskopik incelenmesi, trichomonas vajiniti, gardnerella vajinalis , bakteriyel vajiniti ve kandidiazisin (mantar hastalığı) ayırıcı tanısında kullanılır. Ayrıca pH ölçümü tanıda yararlı olabilmektedir.

  3- Vajinal kültür ve servikal kültür: Vajinal florada çok sayıda bakteribulunabildiği için vajinal akıntıların tanısında rutin bakterikültürlerinin yararı fazla değildir. Ancak özellikle tedaviye dirençli veya tekrarlayan fungal enfeksiyonlarda kültürlertanı ve direçli bir fungal ( mantar) enfeksiyonu tanımlamada yardımcı olabilmektedir.

  4- Vulvadan Biopsi: Vulva biopsisi çok önemli bir tanı yöntemi olmasına rağmen çok az başvurulan bir yöntemdir. Vulva kanserininve vulvar intraepitelyal lezyonların ( VIN 1, VIN2, VIN 3) ilk belirtilerinden birinin kaşıntı olduğu daima akılda tutulmalıdır. Nedeni kesin olarak saptanamayanve teşhisi tam olarak konulamayan lezyonlara bağlı tüm kaşıntılarda biopsi alınması gerekir. Vulvar distrofilerin ve vulvar intraepitelyal neoplazilerin kesin tanısı biopsiyle konur. Biopsi dikkatli bir şeklilde yapılmalı ve ciltaltı ,subkutan dokuyuda kapsamalıdır.

  5- Vulvoskopi( Kolposkopi),Vulvanın İncelenmesi: Rahim ağzına ait, Servikal lezyonların tansında olduğu gibi vulva lezyonlarının tanısında da aynı kolposkopi cihazı kullanılabilir. Kolposkopi temel olarak displazi alanlarını, şüpheli dokunun teşhisi ve biopsi alınacak alanları belirlemekte kullanılır. Özellikle şüpheli genital siğil varlığında bir “vulvar intraepitelyal lezyonu” atlamamak için “kolposkopi” eşliğinde b.opsi almak en doğrusudur.

  Vulva , dış genital organda en sık kaşıntı sebebi olan enfeksiyonlar nekerdir?

  Mantar enfeksiyonu, mantar hastalığı
  Gardnerella vajinalis ,bekteriyel vajinit,vulvit
  Trichomonas vajinalis
  HPV enfeksiyonu
  Uyuz
  Bit

  Vulvada kaşıntıya sebep olan cil hastalıkları nelerdir

  Dermatitler, egzema, alerjik dermatit
  Lichen Planus
  Lichen simplex
  Lichen Sclerozis
  Sedef Hastalığı (Psöriasis)
  Hiperplastik vulvar distrofi
  Vulva intraepitelyal neoplaziler, Vulva kanserinin öncü lezyonları (VİN1, VİN2, VİN3)
  Meme dışı Paget hastalığı
  Fox-Fordyce Hastalığı
  Syringomalar

  Sonuç olarak HPV ve kaşıntı::
  Kaşıntı varlığı mutlaka bir patolojiyi ve enfeksiyonu düşündürebileceği için mutlaka bir jinekolog tarafından muayene edilmek gereklidir. HPV virüsü ve yeni başlayan genital siğillerin (özellikle tip 6 HPV ve tip 53 HPV) ilk belirtisinin anlamsız kaşıntı olduğunu unutmamak gerekir
   
 4. c

  cd_okyanus Yeni Üye

  Kaşıntı bölgesine göre degişik kaşıntı giderme teknikleri oldugunu duymuştum.
   
 5. a

  ayca Yeni Üye

  Sırt kaşıntım var nasıl geçirebilirim ?
   
 6. s

  sudenaz Yeni Üye

  Kaşıntı olayı hızlı kilo verme ilede meydana gelebiiyormu?
   
 7. Nursena

  Nursena Admin

  Bizim bir arkadaş 10kg verince derisi güneşten etkilenmiş alerji olmuştu böyle bir durum olabilir yinede doktora danışmak gerekir.
   
 8. s

  sheryy Yeni Üye

  Oldukça fazlaca kaşıntı türü var bunun önce hekimce belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum mesela kızımda pişik vardı kendimce pişik kremleri sürdüm ama geçmedi düzelecegine dahada beter oldu sürekli kaşıyor ve kanatıyordu dayanamadım doktora götürdüm mantar oldugunu söyledi uygun kremleri verdi 3 günde düzeldik.
   
 9. Kelebek

  Kelebek Yeni Üye

  Alerjik kaşıntımı yoksa tenselmi anlamadıgım yani bir çok kaşıntı türü var hangisine ne iyi gelir gerekli testler yapılınca anlaşılabilir.
   
 10. a

  ayfer Yeni Üye

  Kaşıntı oldugunda ılık suyla duş alıyorum geçiyor :)
   
 11. Murat

  Murat Yönetici

  Bazen duş alınca soğuk su ile kaşınmalar meydana geliyor nedendir diye sorsam?
   
 12. M

  Mavi Sağlık Ekibi

  İlk olarak sıcak banyo ve duş yasaklanmalıdır. Diyor sizin kaşıntınızın türü nedir?
   
 13. A

  Abdullah Yeni Üye

  kaşınılıyorsa mutlaka ılık suyla banyo yapılırsa hemen geçer....
   
 14. A

  Abdullah Yeni Üye

  kaşıntı olunca ılık suyla yıkanınca %75 geçiyor...
   
 15. A

  Abdullah Yeni Üye

  ılık suyla yıkanmak çok iyi gelir..
   
 16. A

  Abdullah Yeni Üye

  kaşıntı ilaçları var onlardan birini kullanılırsa hemen geçer....
   
 17. J

  Jannika Misafir

  Duş almak iyi gelirmi
   
 18. B

  Brandie Misafir

  Kaşıntıya iyi gelen ilaçlar vardır doktora giderim söyler.
   
 19. i

  irem Yeni Üye

  Biri karşımda kaşınırsa huylanır kaşınmaya başlarım
   
 20. A

  Adele Misafir

  Koltuk altlarımdaki kaşıntıyı nasıl geçirebilirim bunun için bitkisel kür varmı.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş