1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Konu, 'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' kısmında veysel usta tarafından paylaşıldı.

 1. v

  veysel usta Yeni Üye

  Taze Karpuzun faydası nelerdir
  Karpuzun yararları nedir
  Karpuz ve Karpuzun faydaları hakkında bilgiler.

  Karpuzun yüzde 92'si su, yüzde 6'sı şekerden oluşur. Karpuz C vitamini, A vitamini ve betakarotenler açısından iyi bir kaynaktır. 150 gram karpuz, günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 24.3'ünü, A vitamini gereksiniminin yüzde 11'ini karşılar. Karpuz ayrıca enerji üretimi için gerekli olan B, B1, B6 vitaminleri, magnezyum ve potasyum açısından da zengin bir kaynaktır. Büyük miktarı su olduğu için kalori değeri düşük olan karpuzun, 200 gramında yaklaşık 50 kalori vardır. Bu sebeple kalori başına alınan besin öğesi miktarı fazladır.

  Karpuz domateste de fazlaca olduğu bilinen ve kansere karşı koruyucu bir antioksidan olan likopen içeriği açısından liderdir. Bu güçlü antioksidanlar vücutta biriken serbest radikallerle savaşarak kanser oluşumuna karşı koruyucu etki gösterirler.

  Karpuz zengin A,C vitamini betakaroten ve likopen içeriğiyle kalp hastalığı, kolon, meme kanseri, akciğer, prostat kanseri ve yasa bağlı gelişen görme bozukluklarına karşı koruyucu etki gösterir. Osteoartrit, römotoidartrit ve astım hastalıklarının bazı semptomlarını hafifletirler. Çalışmalar yeşil çay ve likopenden zengin besinlerin, birlikte tüketiminin sinerjik etki yaratarak kansere karşı daha güçlü bir koruma sağladığını gösteriyor.
   
 2. i

  irem Yeni Üye

  Karpuzun kalorisi düşük su oranı yüksek oldugundan yaz aylarının vazgeçilmezi
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Karpuzun günümüzden 5000 yıl önceki antik mısır Hiyerogliflerinde yer aldığını, ölümden sonraki dönemde beslenmeleri için kral mezarlarına koyulduklarını biliyor musunuz?…
  [​IMG]Çin, Türkiye, İran ve Amerika başta olmak üzere pek çok ülkede yetişen karpuz 1200’den fazla çeşidi bulunan, kavun ve kabak gibi yerdeki dallarda yetişen bitkilerden biridir. Yüksek oranda likopen içermesi, kabuğuna yakın kısımlarda sakladığı bir alfa aminoasit olan citrulin ve beta karoten bakımından zengin bir kaynak olması karpuzun hayat kurtaran bir meyve olarak yüzyıllardır tüketilmesini sağlamıştır.
  Domates Kadar Likopen
  Likopen, kalp ve damar hastalığı, kanser, diyabet başta olmak üzere pek çok rahatsızlığın önlenmesinde etkili olan bir antioksidandır. 1 porsiyon karpuzda bulunan likopen miktarı ortalama iki orta boy domatesteki likopen miktarı kadardır. Büyük bir dilim karpuz beta karoten ihtiyacının yaklaşık %30’unu, günlük C vitamini ihtiyacının %80’ini karşılar.
  Kolesterol Düşürücü Etki
  Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri, yeterli ve dengeli bir diyete ek olarak tüketeceğiniz 1 porsiyon karpuz LDL kolesterolün oksidasyonu öneleyerek sizi damar tıkanıklığına karşı korur. Zengin potasyum içeriği ile kalp fonksiyonlarını dengeler, kan basıncının istenen seviyelerde olmasına yardımcı olur.
  Prostat Kanserine ve Kolerektal Kansere Karşı Koruma
  Karpuz içerdiği C vitamini, betakaroten ve barsakların düzenli çalışmasına yardımcı olan lif sayesinde bazı kanserlere karşı koruma sağlayabilir. Erkeklerde yapılan çalışmalarda diğer meyvelere ek olarak karpuz tüketiminin kolerakteal kanser oluşum ve prostat kanseri gelişim riskini azalttığı gösterilmiştir.
  [B]Karpuz Afrodizyaktır[/B]
  [COLOR=#1B1B1B][FONT=verdana]Son dönemlerde Teksas A&M Üniversitesinde yapılan bir çalışmada karpuzun içindeki ‘citrulline’ adlı maddelerin cinsel problemlere yardımcı olabileceği görülmüştür.
  [COLOR=#1B1B1B][FONT=verdana]Karpuz kabuğunda bulunan alfa aminoasid olan citruline vücuttaki enzimlerle tepki göstererek damar genişlemesine yardımcı olan ‘nitrik oksit’ denilen maddenin üretiminde kullanılan, kalp, dolaşım ve bağışıklık sistemine olumlu etkileri olan ‘arginine’ adlı aminoaside dönüşmektedir. Sertleşme problemi gibi yaşayan bireylerde nitrik oksit sorunun çözülmesine bir miktar yardımcı olabilse, doğru olan karpuzu tek çözüm noktası olarak görüp aşırı miktarda karpuz tüketmek yerine mutlaka bir doktora başvurmak olmalıdır.
  [COLOR=#1B1B1B][FONT=verdana]Unutulmamalıdır ki; Paracelsus’un da dediği gibi ‘ilaç ile zehir arasındaki tek fark dozdur.’ Porsiyon kontrolü yapılmadan gerekenden fazla yenilen karpuzun bizlere fazla kilo olarak geri döneceği göz önünde bulundurularak makul miktarlarda tüketilmelidir.[/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR]
   
 4. B

  Bengü Yeni Üye

  Karpuz harika bir meyve özellikle yazın sıcak günlerinde insanın içini serinletiyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş