1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında hayal perisi tarafından paylaşıldı.

 1. h

  hayal perisi Yeni Üye

  Yeni bir bebek sahibi olacaksınız ve ilk bebeğinizin nasıl bir tepki göstereceği konusunda bilgi sahibi mi olmak istiyorsunuz? O halde bebeğinizin doğumundan evinize geleceğiniz ana kadar ilk izlenimlerinizi diğer bebeğin yanında fazla belli etmemeniz gerekmektedir.

  Kardeş kıskançlığının önüne geçmek için neler yapabilirsiniz?

  *Doğum öncesinde ilk çocuğunuza onun bir kardeşi olacağı fikrine alıştırmanız gerekmektedir. Kardeşi olmasının avantajlı olacağı ve ona karşı da sevginizin değişmeyeceği konusunda ona daima hatırlatmalarda bulunmalısınız.

  *Doğum anında çocuğunuzu telaşlı ortamı görmemesi için hastaneye getirmemelisiniz; ama doğumdan hemen sonra hem annesini hem de kardeşini görmesi için hastaneye getirmelisiniz.

  *Evde bebeğinizin temel ihtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra çocuğunuzla ilgilenmeli; ona sevgi göstermelisiniz. Çocuğunuzun kardeşi ile duygusal ve tensel temas kurmasını da sağlamalısınız.

  *Evinize gelen misafir ve akrabaları da küçük çocukla yakınlaşma aşamasında diğer çocuğu kıskandırmayacak şekilde iletişim kurmaları gerektiği konusunda uyarmalısınız.

  *Kardeşi olduktan sonra büyük olan çocuğunuzun okul çağı gelmiş olsa bile ( anaokulu yaşı ) kendisini dışlamamış olduğunuzu düşünmemesi açısından mutlaka beklemelisiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş