1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Karda Nasıl Yürünür ?

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  2013 yılının ilk karı yurdumuzun büyük bir bölümüne düşmeye başladı. Karda düşmeden yürümek için yapılabilecek bir kaç önlem mevcut. Buzlu bir yolda nasıl yürünmeli, Karlı havalarda nasıl yürümeli gelin bir göz atalım...

  Buzlu havalarda kayarak düşüp vücudunuzda kırık ve çıkıklara neden olabilirsiniz. Hatta abartmadan söylemek gerekirse başınızı buza yada sert bir cisime çarparak ölme riskiniz bile mevcut. Bu yüzden karda ve buz üzerinde yürürken çok dikkatli olmanız gerekir.

  KARLI-HAVALARDA-NASIL-YÜRÜNÜR.jpg

  Öncelikle karlı havalarda ve buzlu yollarda mecbur değilseniz dışarı çıkmayın. Eğer çıkmak zorundaysanız havanın karlı ve buzlu olduğunu yürürken aklınızdan bir saniye çıakrtmamanız ve yürümeye konsantre olmanız gerekir. Konsantre değilseniz risk başlamıştır bile. Öncelikle küçük adımlarla yürümelisiniz ve aceleci olmamalısınız. Karşıdan karşıya geçerken kaldırımdan inerken 2 kez dikkat etmelisiniz. Attığınız adımlar omuz genişliğinizi geçmemeli.

  Karlı ve buzlu havalarda kesinlikle elleriniz cebinizde olmamalı. Olası bir kayma durumunda dengenizi sağlayamazsınız ve ellerinizi kullanarak düşmenizi yavaşlatmanızada engel olur. Ellerin kullanılmadığı düşmelerde kafanın yere çarpma olasılığı çok yüksektir.

  Gideceğiniz güzergahtaki inişli çıkışlı yolları tercih etmemeye çalışın ve ellerinizde poşet varsa tek elinizle taşımaya çalışın. Ellerinizden birisinin boşta kalması ani düşmelerde size yardım edebilir. Merdivenden iniyorsanız mutlaka trabzana tutunun. Çocuğunuz varsa kesinlikle kucağınızda taşımayın.

  Evinizden çıkmadan önce hava durumuna mutlaka göz atın. Hava durumuna göre giyinmeyede özen gösterin. Özel bir gecede olsa topuklu ayakkabı giymemeye çalışın.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş