1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Karakolda Ek İfade Vermek

Konu, 'Hukuk Köşesi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Karakollar bir çok insan için acı hatıraları canlandıran soğuk yerlerdir, Başınıza bir iş geldiğinde ki, hemen hemen bir çoğumuzun başına istemeden yaşamak istemediğimiz olaylar gelir, karakola davet ediliriz ve ifademiz alınır.

  Karakolda nasıl ifade vermeliyiz? tabi olayın boyutuna göre ifade şekli değişir ancak temel ahlak ilkelerinde dürüst olmak gerekliliği olmalı ne olursa olsun bildiklerimizi gördüklerimizi tüm şeffaflığı ile anlatmalıyız.

  Bir çok kişi karakolda nasıl ifade vereceğini bilmez, çünkü potansiyel suçlu gibi davranıldığından şikayet eder, o halde karakollarda bulunan haklarınızı okuyunuz ve avukat talep ediniz, isterseniz avukatınız gelene kadar hiç bir şey söylemeyebilirsiniz, yine yakınınızı arama hakkınızı kullanabilirsiniz. Karakollarda kesinlikle size karşı oğlum, kızım, gibi argo kelimeler kullanılmasına izin vermeyiniz.

  Yine en çok gelen şikayetler Polis memurlarının o ayrıntıyı boş ver, bunu yazmayalım şunu söylersen başın ağrır işin uzar gibi söylemleri. Bu durumda sonuna kadar hakkınızı aramanızı ve gerekirse savcılıkta ifadenizi ek olarak aldırabilir yada avukatınız ile giderek karakolda ek ifade verebilirsiniz.
   
 2. n

  nehirim Yeni Üye

  Ana kural kişinin bir davetiye ile emniyete yada savcılığa çağrılmalıdır, ağır bir suç işlemiş yada delilleri karartma ihtimali varsa kişi davet edilmeye bilir zorla getirilebilir. Kişinin yakalama emrinin mahkemeden alması gerekir.

  Susma hakkınızı kullanabilirsiniz, şayet bir kişi ifade vermezse suçlu duruma düşmez, susmanız sizin aleyhinize bir durum değildir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş