1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Karadut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Konu, 'Şifalı Bitkiler' kısmında Mavi tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mavi Sağlık Ekibi

  Karadut Pekmezi Nelere İyi Geliyor?
  Karadut Pekmezinin Faydaları Nelerdir
  Karadut Şurubunun Faydaları nelerdir

  Karadut Pekmezi Ve Faydaları
  [​IMG]

  Karadut, Az olgun meyveleri kırmızı ve koyu kırmızı, çok olgun meyveleri siyahımsı kırmızı olan sulu, asidik-Ekşi dutlar Karadut" olarak tanımlanır. Diğer dutlardan ayrılan en belirgin özelliği bol sulu ve eşsiz şeker asit dengesi yani aromasıdır. Karadutun yöresel isimlerinde de çeşitlilik gözlenir. Örneğin karadut; Tokat-Erbaa taraflarında ekşiare", Kahramanmaraş, Malatya ve çevrelerinde urumdut", Manisa dolaylarında şurupluk dut" ve Hatay-Antakya civarında tuti" olarak adlandırılır. Pakistan'da Urduca dilinde toot" olarak, ingilizcede ise yine karadut anlamında black mulberry" olarak adlandırılır. Karadutun taze tüketimi raf ömrünün sınırlı olmasından dolayı çok azdır. Daha çok meyve suyu, reçel, marmelat, özellikle Kahramanmaraş'da dondurma ve Şebinkarahisar'da karadutpekmezi yapılarak değerlendirilir. Bu amaçla hasattan sonra meyveler hemen işlenmeyecekse şoklama ünitelerinde kullanılacağı zamana kadar bekletilir.
  Karadut meyvesi çok güçlü bir antioksidan içer. Bu güçlü antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği flavonoidler sayesinde kalbi koruyucu , yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunuyor.
  Karadut Pekmezi;
  Karadut bitkisi böceklenmeyen tek organik bitkidir. Betakaroten (A vitamini) ihtiva eder. Fakat mevsimi çok çabuk geçtiği için en bol olan zamanlarında kaynatılarak karadutpekmezi yapılır. Sağlık ve gençlik iksiri olan karadut pekmezi 'ni düzenli olarak tüketmek sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Karadut Pekmezinin faydaları saymakla bitmez. İçerisinde yüksek miktarda Demir elementi vardır.

  Karadut Pekmezinin Faydaları;

  <-> Yüksek miktarda demir ( Fe ) içerdiğinden kansızlıkta destekleyici gıda olarak kullanılmaktadır.
  <-> Anne sütünü artırır.
  <-> Halsizliği, aşırı yorgunluğu giderir.
  <-> Ağız ve boğaz enfeksiyonlarına tavsiye edilir.
  <-> Kanı temizler anemi hastalarına tavsiye edilir.
  <-> Kan basıncını düşürür.
  <-> Sindirim sistemi kronik hastalığına faydalıdır.
  <-> Mide salgılarını arttırır.
  <-> Sindirim sistemini düzenler.
  <-> Saçların ve dişlerin güçlenmesini sağlar.
  <-> Kronik gastrit ve hepatit tedavisinde kullanılabilir.
   
 2. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  kara olan herşeyi yararı çok oluyor nedense
   
 3. R

  Rabba Bölüm Yöneticisi

  Karadut yerdik çok küçüktü ellerimiz, ve kirlenir di sonra çıkmaz dı o günler çok güzeldi...
   
 4. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Bilgilendirmeler icin tesekkur ediyoruz karadut pekmezinin bircok harika faydalari varmis bu konuya sonra tekrar dönup arastirma yapicam pekmez ile ilgili.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş