Kapalı alanlarda sigara yasağı kanunu

Murat

Murat

Yönetici
Son dönemlerin en önemli uygulamalarından birisi olan kapalı alanlarda sigara yasağının ne zaman başladığını merak edenler bu konuda yeterli bilgiler yer almakta.

Kapalı Mekanlarda Sigara İçilmesi Yasağı Hakkında Bilgi

Türkiye'de yürürlüğe 07/11/1996 yılında giren ve çoğu yerde duvarlarda gördüğümüz 4207 sayılı "Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun" ile ;

1- Sağlık, eğitim-öğretim ve kültür hizmeti veren yerlerde

2- Kapalı spor salonlarında

3- Toplu taşımacılık yapılan her türlü nakil vasıtaları ve bunların bekleme salonlarında

4- Kamu hizmeti veren kurum ve kuruluşlardan 5 veya beşten fazla kişinin görev yaptığı kapalı mekanlarda, tütün ve tütün mamullerinin içilmesi yasaktır. Fakat, ilk üç yer hariç, 5 kişiden fazla kişinin görev yaptığı kamu kurumlarında yasağa uyulmaması halinde öngörülen para cezaları çoğu kez uygulanmamıştır. Öncelikle öğretmenler odaları olmak üzere 5 ve fazlasının görev aldığı kapalı mekanlarda bu durum oldukça rahatsız edici boyutlarda olup, bazı sigara tiryakilerinin gereken özeni göstermemesi sebebiyle zaman zaman istenmeyen sorunlar da yaşanabilmektedir.


Bu problemlerin oluşmaması için öncelikle "kapalı mekanlardaki havanın herkesçe solunan ortak bir alan olduğu ve bu nedenle sigara içilmemesi" kültürel bilincinin yerleşmesi ve amerikan tarzı büro tiplerinde (Örnek verecek olursak, öğretmen odaları ) çalışmak zorunda kalan kamu görevlilerinden sigara içenler için ayrı sigara odalarının oluşturulması gerekiyor.
 

Ekli dosyalar

Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Sigara'nin gitgide yasaklanmasi iyi bence, ama en önemlisi sigarayi biraktirmak icin calismalar baslatilmasi lazim ulkemizde ciddi derecede sigara icenler var.
 
Ottoman

Ottoman

Bölüm Yöneticisi
İçen kapıyı bacayı kilitleyip içiyor.. Öğretmenler bile bunu yaptıktan sonra daha ne denir..
 
Üst