1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kanuni Sultan Süleyman Seferde mi Öldü?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Mevsim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mevsim Yeni Üye

  Şehzade Mustafa Hürrem'i Öldürecek mi? Muhteşem Yüzyılda Sultan Süleyman seferde öldü mü? Şehzade Mustafa Topladığı orduyla tahtı ele mi geçiriyor? Muhteşem Yüzyılın bu akşamki bölümü yine izleyicileri ekrana kitledi. Sultan Süleyman Hürrem'e yapılan suikasttan Hatice Sultanı sorumlu tuttu ve onu Manisa'ya gönderdi. Ardından sefere çıkan Sultan Süleyman bu sefere 1 yıldır hazırlanan Oğlu Şehzade Mustafa'nın da Manisa'da kalmasını emretti.

  [​IMG]
  Bu emri içine sindiremeyen Mustafa Haitce Sultanın sözlerinin etkisi altında kaldı ve bir ordu toplayarak saraya doğru yaklaştığının haberi geldi. BU sırada izleyiciler Süleymanın da seferde ağır yaralandığı ve akıbetinin belli olmadığı haberini öğrendiler.

  Dizinin son sahneleri böyle biterken herkesin aklında aynı soru kaldı. Sultan süeyman öldü mü ve tahtın yeni sahibi mustafa mı?

  Tarihe bakarak yanıt verirsek bu mümkün değil. ünkü Sultan Süleyman, Hürrem Sultandan ve Şehzade Mustafadan bile sonra ölüyor. Zaten Önce Şehzade mustafayı öldürüryor. Dizinin bu sahneleri muhtemelen oluşacak olan Sultan Süleyman-şehzade mustafa kavgasına zemin hazırlamak için çekildi. Yani endişeye mahal yok sultan süleyman daha çok yaşayacak...
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Eylül 1566 gecesi, Zigetvar'ın alınmasından bir gün önce, kaynaklara göre nikris, dizanteri, felç veya anjin sebebiyle vefat etti.Öte yandan Zigetvar'ın yanında Göle, [FONT=sans-serif][COLOR=#a55858]Yanva[FONT=sans-serif], [FONT=sans-serif][COLOR=#a55858]Lügos[FONT=sans-serif] ve diğer bazı kaleler de ele geçirilmişti.[FONT=sans-serif] Süleyman'ın ölümü 48 gün boyunca, 21 Ekim günü ordunun Zigetvar'dan ayrılışına kadar saklandı.[FONT=sans-serif] Cenazesi, 28 Kasım'da [FONT=sans-serif][COLOR=#0b0080]şeyhülislam [FONT=sans-serif][COLOR=#0b0080]Mehmet Ebussuud Efendi[FONT=sans-serif]'nin kıldırdığı namazın ardından [FONT=sans-serif][COLOR=#0b0080]Süleymaniye Camii[FONT=sans-serif]'nde toprağa verildi.[FONT=sans-serif] Süleyman'ın vefatının ardından yerine oğlu [FONT=sans-serif][COLOR=#0b0080]II. Selim[FONT=sans-serif] geçti.[/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT]
   
 3. N

  Nursultan Yeni Üye

  Rabbim mekanını cennet eylesin
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş