1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kanserde ışın kılıcı

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  [​IMG]

  Kanserli hücreleri yok eden ilaçların etkisini arttıran bir alet geliştirildi. Işın kılıcına benzeyen alet, hücreye enjekte ediliyor.
  Kanserle mücadelede büyük bir adım atıldı, 'ışın kılıcı' dönemi başladı. İskoçya'daki St. Andrews Üniversitesi'ndeki bir grup araştırmacı, kanserle mücadelede hücrelerin lazer ışınıyla delinmesi yöntemini kullanan yeni bir tedavi şekli geliştirdi. Özellikle kanserli hücrelerin yok edilmesinde bir devrim niteliğinde görülen bu yöntem, genler ve ilaçlar gibi çözünmez bileşiklerin münferit hücrelere ışığın yardımıyla enjekte edilmesine olanak sağlıyor.
  İLAÇ ÇOK DAHA ETKİLİ

  Bu yeni yöntemle hastaya birkaç milimetre uzaklıkta tutulan aletten belirlenen noktaya lazer ışınları saçılıyor. Işınların deldiği hücrelerde ilaç molekülleri çok daha etkili oluyor.
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  Bu yeni yöntemle hastaya birkaç milimetre uzaklıkta tutulan aletten belirlenen noktaya lazer ışınları saçılıyor. Işınların deldiği hücrelerde ilaç molekülleri çok daha etkili oluyor...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş