1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kan uyuşmazlığı sorunu nasıl çözülür?

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Çiftlerin duyduklarında çok üzüldükleri Kan uyuşmazlığı sorunu nasıl tedavi edilir?
  Doğum haricinde kürtaj, düşük, dış gebelik, amniyosentez gibi durumlarda da oluşabilen kan uyuşmazlığında iğne tedavisi ve kan değişimi uygulamaları yapılmaktadır.

  Gebelik döneminde bebeğin kan grubu bilinemediğinden, anneye koruyucu Rheogam (Anti-D) iğnesi yapılmakta. Doğumdan sonra eğer bebek Rh (+) ise iğneye devam edilir. Tedavinin seyri şöyledir ; Hamileliğin 28. haftasında, devamında kanama olmaması için bu iğne yapılır. Rh (+) bebeğin doğmasından sonra 72 saat içinde annenin kanında antikor üretilmesini engellemek için Rheogam iğnesi yapılmalıdır. Bu iğneler arka arkaya birkaç doz uygulanır.

  Gebelik döneminde kürtaj, amniyosentez, kordosentez, dış gebelik, düşük durumlarından herhangi biri görülürse yine 72 saat dolmadan Rheogam iğnesi yapılması gerekir. İğne tedavisinin yanı sıra anne karnında belirli tarihlerde kan değişimi yapılarak gebelikte sorun yaşanmaması sağlanmalıdır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş