1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kan Hangi Damardan Alınır ?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  kan hangi damardan alınır ? ,
  kan alınan damar hangisidir ,
  Kan Hangi Damardan Alınır

  Test için kan alınacak bölge, kişinin yaşına ve yapılacak testin özelliğine göre farklılık gösterebilir.

  Kan damarları dolaşım sisteminin organlarındandır.

  Görevi kanı vücudun farklı bölümlerine taşımak olan kan damarlarının farklı türleri vardır.
  Atardamarlar kanı kalpten alıp vücudun farklı bölümlerine taşırken, toplardamarlar vücudun farklı bölümlerinden kanı kalbe taşırlar. Bununla birlikte iki istisna mevcuttur: pulmoner arter kirli kan, pulmoner ven ise temiz kan taşır. Vücuttaki en büyük damar kanın kendisi aracılığıyla tüm vücuda doğru pompalandığı aort atardamarıdır. Vücutta bulunan her organın en az bir tane temiz kanı kalpten getiren ve birden fazla kirli kanı kalbe götüren damarı vardır. İnsan vücudundaki damarların toplam uzunluğu 100.000 km kadardır.

  [​IMG]

  Venöz kan alma

  Genellikle sol veya sağ kolun dirsek içi bölgesindeki damarlardan alınır.
  Bu işlem için oturur veya yatar pozisyonda olmanız gerekir, kolunuzu omuz bölgesine kadar açık olacak şekilde hazırlamalısınız.

  Dirseğinizin üst kısmı, damarınızın kolayca bulunabilmesi için, turnike adı verilen bir lastikle sıkılır ve yumruğunuzu sıkmanız istenir. Kan alınacak bölge alkol (p) ile temizlenir, sizin için ilk defa kullanılacak olan steril vakumlu tüp veya enjektör iğnesi damarınıza girerken, çok kısa süreli bir yanma ve acı duyabilirsiniz, daha sonra tübün veya enjektörün içerisine kan dolarken acı duymazsınız.

  Parmaktan kan alma

  Bu işlem, kan şekerinin günlük kontrolü veya venöz damarların çok zor bulunabildiği durumlarda uygulanır, genel olarak tercih edilen bir kan alma şekli değildir. Kan almak için yüzük veya orta parmak ucunun iç yüzü tercih edilir. Parmak ucuna kan birikmesi için elinizi bir süre aşağı doğru sarkıtmanız istenir ve parmak ucunuz temizlenerek, steril lancet veya otomatik delici alet kullanılarak delinir. İlk damla pamuk ile temizlendikten sonra test için gereken kan alınır.

  Topuktan kan alma

  Genellikle bebekler ve yenidoğanlarda uygulanır. Bebek yatar durumda veya anne kucağında iken topuk alkol (p) ile temizlenerek steril lancet veya otomatik delici alet kullanılarak delinir. İlk damla pamuk ile temizlendikten sonra test için gereken kan alınır.

  [​IMG]
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Kan alma işlemi yaparken tavsiyelerinize uyacağım daha sağlıklı olacak sanki..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş