1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kalorifer peteklerinin havası nasıl alınır?

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Peteklerin havası nasıl alınır sorusuna cevap vermeden hemen önce Kalorifer peteklerinin hava yaptığını nasıl anlarız onu izah edelim.

  Kalorifer petekleriniz ısınmıyor mu?Yada peteklerin bir kısmı ısınıyor bir kısmı hep soğuk mu kalıyor? Şayet bu tür bir sorunla karşılaşıyorsanız kalorifer peteklerinizde hava var demektir. Yapmanız gereken ise peteklerin havasını almaktır. Peki Kalorifer peteklerinin havası nasıl alınır?

  Kalorifer peteklerinin havasını almadan önce peteklerin kenarlarında bulunan hava ve suyu boşaltmak için peteklerin kenarında genellikle üst tarafta yer alan vidaya benzer bir tapa bulunur. Bu tapanın adı purjor tapasıdır. Bunun için purjor tapasını açmanız gerekir. Bunu yapmak içinde aşağıda resmini gördüğünüz purjor anahtarına ihtiyacınız olacak. bu anahtarı nalbur yada doğalgaz işi yapan firmalardan temin edebilirsiniz. Şayet anahtar yoksa torna vida ucuyla bu işlemi yapabilirsiniz.
  [​IMG]
  Purjor anahtarı yada tornavida ile petekteki tapayı açınız. Peteğin içinde biriken havayla birlikte bir miktar su akacağı için yanınızda küçük bir kap bulundurunuz ki su yere akmasın. Tapanın açılmasıyla birlikte ince bir ıslık sesi duyacaksınız. Bu ses petekte biriken havanın sesidir. Sesin hemen ardından su akmaya başlar eğer su kabarcıklı bir şekilde akıyorsa hala hava var demektir. Kabarcıklar bitene kadar işlemi uygulayınız. Sonrasında peteklerin havasının alınmış olduğunu göreceksiniz.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş