1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kaliteli Uyku İle Kilo Almayın

Konu, 'Her şeyin Başı Sağlık' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Düzensiz uykunun kilo aldırdığını bir çok kişi bilmiyor. Çok yemek yiyerek kilo almanızın yanı sıra az uyku uyuma sonucunda da kilo alma potansiyeli ile karşı karşıya kalabilme ihtimaliniz olduğunu unutmamalısınız. Yetersiz uyku sizlere birtakım sıkıntılar yaratmakta ve kilo almanıza neden olmaktadır.

  *Yetersiz uyuyan kişilerde doyma hormonu olan leptin hormonu seviyesinde düşüş görülmektedir. Bu da vücut kaloriye ihtiyaç duymasa bile beyin vücudu yemek yeme ihtiyacı varmış gibi uyarır. Ve yemek yersiniz.
  kaliteli-uyu-kilo-alma_m11.jpg
  *Uykusuzluk sonucu iştah arttırıcı bir hormon olan ghrelin isimli hormon daha fazla yiyerek iştahınızı arttırıcı rol oynar.

  *Vücutta stres yaratan bazı durumlar kortizol hormon seviyesini yükseltip iştahınızın artması ile hormonal dengenizi alt üst eder. İşte tüm bu hormonal değişimler neticesinde çok yersiniz ve obez olma riski ile karşı karşıya kalırsınız.

  *Yetersiz uyku vücudunuzun insüline karşı daha dirençli olmanıza yardımcı olur. Bu da şeker metabolizmanızı bozarak Tip 2 diyabet hastası olmanıza sebep olabilir. İnsülin yüksekliği size göbek bölgesi oluşumuna neden olur. Günde 5 saatten daha az uyuyarak şeker hastası olma ihtimalinizi de yükseltmiş olursunuz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş