1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kalifornia, Camdan Plaj Nasıl Oluşmuştur?

Konu, 'Her Telden' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Kalifornia'da yer alan camdan plaj görünümü itibari ile oldukça farklı bir görünüme sahiptir. Camdan plaj denmesinin sebebi sahilde her plajda karşılaşılan kum, taş yerine camların oluşudur.

  Peki, camlar nasıl oluşmuştur?

  Camların oluşumu aynı zamanda çakıl taşlarının oluşumuna benzemektedir. Dalga, yağmur ve rüzgar gibi çevresel faktörlerden etkilenerek aşınmış zamanla elipsoit ya da yuvarlağa benzer görünüme bürünmüş olan camlar çakıl taşları gibi oluşum göstermektedirler.
  Cam-Sahili-Fort-Bragg-Kaliforniya-111.jpg
  Fort Bragg sahili önceleri - 1949'lu yıllarda- insanlaın fütursuzca çöpleri attıkları alan konumundaydı. Bu sahil 18 yıl boyunca çöplük gibi kullanılmış daha sonra yapılan girişimler neticesinde toksik etki gösterebilecek madde yoğunluğuna ulaşılmış bir bölge olarak tespit edilmiştir. Bu ekosistem kendi kendini onararak, okyanusun sahip olduğu çöpleri geri vermesi, rüzgar, yağmur ve dalga etkisi ile bölgenin kendi kendini temizlemesi sahili Doğal Koruma Parkı konumuna sokmuştur.

  Asıl olarak zamanında bölgeye atılan cam ve şişe kırıkları aşınarak değişik şekillere bürünüp tüm sahili kaplamıştır. Ziyaretçi akınına uğrayan bu plajdaki cam parçalarını toplamak yasaktır. Plaj koruyucuları tarafından korunan sahilden cam parçalarının çıkmasına izin verilmiyor. Üzerinde cam parçası bulunan kişilere şimdilik bir cezai yaptırım uygulanmamaktadır; fakat ilerleyen zamanlarda uygulanacağı ile ilgili söylentiler vardır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
Benzer Konularımız
 1. ~Ecrin~
  Yanıtlar:
  3
  Okunma:
  1.643
 2. yosun
  Yanıtlar:
  1
  Okunma:
  1.695

Sayfayı Paylaş