1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kalça Çıkıklığına Sebep Olabilecek Hatalar

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Yüz doğumdan birinde görülen kalça çıkıklığı problemi uyluk kemiğinin baş kısmının içinde bulunması gereken yuvadan ayrılması şeklinde ortaya çıkan bir problem olarak görülmektedir.

  Kimi zaman kalça çıkıklığı problemi anne ya da babaların yanlış tutum ve davranışları sonucunda da oluşabilmektedir. İşte kalça çıkıklığı problemine yol açan durumlar:

  *Kundaklamak: Bebeğinizi kundaklamaktan kaçının. Bebek anne karnından çıktıktan sonra bir süre daha anne karnındaki gibi pozisyon almak istemektedir. Sizin kundaklama işleminiz ile bebeğinizi sıkmanız onda kalça çıkıklığı problem oluşumuna neden olabilmektedir.

  *Dar kıyafetler giydirmek: Hareketleri engelleye; kalça ve bacak bölgesinde sıkma meydana getiren; pijama, zıbın ya da tulum gibi kıyafetler, ince bezler kalça çıkığı oluşumuna neden olabilmektedir. Bebeğinizin bacak hareketlerine engel olmayacak kıyafet giydirme tercihinde bulunmalısınız.

  *Tıpkı balık gibi bebeği bacaklarından tutup kaldırmak da oldukça zararlıdır. Bacakları birbirine yaklaştıran bu hareket kalçada çıkık oluşumuna neden olabilmektedir. Altını değiştirirken de bebeği bu şekilde kaldırmamalısınız.

  Bebekler yatarken bacaklarını iki yana ayırmak isteyebilirler; bu durumda bacaklarını birleştirmeye çalışmamalısınız.

  *Çok ince bez koymak ve iki bacağı bir arada tutan bağlar kurmak kalçayı yerinden çıkarabiliyor.

  *Yürüteç: 11 aydan önce asla yürüteç kullanmamalısınız.

  *Kucakta hatalı taşımamaya gayret etmelisiniz.
   
 2. Netice

  Netice Yeni Üye

  Çocuklarda kalça çıkıklığına neden olabilecek hataları ebeveynlerin iyice kavraması açısından çok açıklayıcı bilgiler.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş