1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kadınların Teravih Namazına Gitmesi Uygun mudur?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Son günlerde yine bir soru kafaları karıştırmaya devam ediyor, kadınların Teravih namazına gitmesi doğru mudur? Yani kadınlar Teravih kılabilir mi?

  Bu sorunun cevabı Peygamberimiz Hz. Muhammed sav Allah'ın kulları olan kadınların camilere gitmelerine engel olmayınız, sözünün Ebu Davud tarafından aktarılması yeterli cevabı verecek kanaatindeyiz.
  [​IMG]
  Bu uygulamaya karşın Şafii mezhebine göre kadının evinde cemaatle kıldığı namaz, camide cemaatle kıldığı namazdan daha üstündür.Hanefi mezhebine göre ise yaşlı müstesna, kadının camiye gitmesi doğru görülmemiştir.

  Kadının camilere gitmesinden ziyade evinde namazını kılmasının daha faziletli olması fitneden emin olmasından dolayıdır. Ancak kadın tesettürüne tam riayet etmesi halinde camide kendilerine ayrılan yerde namaz kılabilirler.

  Kadının namazını evinde kılması dışarıda kılmasından daha faziletlidir, iç odasında kılması da evin diğer kısımlarında kılmasından daha faziletlidir.Bu nedenle kadınların evlerinde kıldıkları namazların fazileti çoktur diye yorumlanmıştır.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş