1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kadınlarda Kemik Erimesi Belirtileri

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında betül tarafından paylaşıldı.

 1. b

  betül Yeni Üye

  Kadınlarda Kemik Erimesinin Tedavisi Nedir, Kadınlarda Kemik Erimesinin Nedenleri Nelerdir, Kadınlarda Kemik Erimesi Belirtileri


  Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığının kadınlarda en önemli risk faktörü menopoza girmektir.

  50 yaş üzerindeki her 2 kadından biri ve her 8 erkekten 1 inin kemik erimesine bağlı kırığa maruz kalmaktadır.

  Menopoza girmek kemik erimesi hastalığı için en önemli risk faktörüdür.

  Menopoz sonrası kadınlarda herhangi bir risk faktörü olmadan da yüksek oranda kemik erimesi olma ihtimali vardır. Menopozda kadınlık hormonu düzeyi çok azalır. Erkeklerde düşük erkeklik hormonunun kemik yoğunluğu üzerindeki etkisi kadınlardaki kadınlık hormonu eksikliğinde olduğu gibidir. Egzersiz yapmamak, sigara alkol kullanımı, D vitamini eksikliği, kalsiyum eksikliği diğer risk faktörüdür.

  Kemik Erimesini Önleme
  Yeterli kalsiyum desteği ve uygun egzersiz.

  Gençlik dönemindeki kemik kütlesine ulaşmak, yaşlılıkta kemik kaybını önlemek için her gün kalsiyum içeren yiyeceklerle beslenilmesi ve D vitamini alınması

  Yapılabilecek egzersizler:

  Kemik kütlesinin korunmasında vücuda ağırlık bindiren egzersizler en yararlı olanlardır. Yürüyüş, dans, tenis, tırmanma, merdiven çıkma bu tür egzersizlerdir. Haftanın en azından 3-4 günü yaklaşık 45 dakika bu egzersizler yapılmalıdır.
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  Kemik erimesi baslayan bayanlar mutlaka tedavi görmeliler
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş