1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Konu, 'Önemli Günler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Rusya'da Dünya Kadınlar Günü Sevgililer Günü ve Anneler Gününden neredeyse daha önemli bir derecede kutlanır . Bu Ülkenin okulların da çocuklar annelerine resimler yapar ve Babalar mutlaka eşlerine ve varsa kızlarına çiçekler verirler.

  Peki niçin Rusya'da Dünya Kadınlar Günü böyle ihtişamla kutlanmaktadır?
  [​IMG]
  8 Mart 1857 tarihinde Amerika'nın New York şehrinde bir tekstil fabrikasında çalışan 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları için greve başladı. Fakat polisin işçilere saldırıp işçileri fabrikaya kilitlemesi ve ardından çıkan yangında çoğu kadın 129 kişi hayatını kaybetmişti.

  Bu olay ilk kez Danimarka Ülkesinin Kopenhag şehrinde 26-27 Ağustos 1910 tarihinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) gündeme geldi ve tekstil fabrikasında hayatını kaybeden kadınlar anısına 8 Mart tarihinin Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisi getirildi ve kabul edildi. Öneri kabul edilmesine rağmen tarih kesinlik kazanmamıştı ve Dünya Kadınlar Günü ilkbaharda kutlanıyordu.

  1921 yılında Moskova'da 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında tarih 8 Mart olarak belirlendi ve birçok dünya ülkesinde 8 Mart tarihi dünya kadınlar günü olarak kabul edilmiştir.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş