1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kaç Tür Kayaç Vardır ,Kayaç Türlerine Örnekler

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Kayaç Türleri nelerdir
  Kaç tür kayaç vardır
  Kayaç Türlerine Örnekler


  Kayaç Çeşitleri

  1-Organik Tortul Taşlar :

  Bitki ya da hayvan kalıntılarının belli ortamlarda birikmesi ve zamanla taşlaşması sonucu oluşur. Organik tortul taşların en tanınmış örnekleri mercan kalkeri, tebeşir ve kömürdür.
  a-Mercan Kalkeri : Mercan iskeletlerinden oluşan organik bir taştır. Temiz, sıcak ve derinliğin az olduğu denizlerde bulunur. Ada kenarlarında topluluk oluşturanlara atol denir. Kıyı yakınlarında olanlar ise, mercan resifleridir.
  b-Tebeşir : Derin deniz canlıları olan tek hücreli Globugerina (Globijerina)’ların birikimi sonucu oluşur. Saf, yumuşak, kolay dağılabilen bir kalkerdir. Gözenekli olduğu için suyu kolay geçirir.
  c-Kömür : Bitkiler öldükten sonra bakteriler etkisiyle değişime uğrar. Eğer su altında kalarak değişime uğrarsa, C (karbon) miktarı artarak kömürleşme başlar. C miktarı % 60 ise turba, C miktarı % 70 ise linyit, C miktarı % 80 – 90 ise taş kömürü, C miktarı % 94 ise antrasit adını alır.

  2-Fiziksel (Mekanik) Tortul Taşlar :

  Akarsuların, rüzgarların ve buzulların, taşlardan kopardıkları parçacıkların çökelip, birikmesi ile oluşur. Fiziksel (mekanik) tortul taşların en tanınmış örnekleri kiltaşı (şist), kumtaşı (gre) ve çakıltaşı (konglomera)’dır.
  a-Kiltaşı (Şist) : Çapı 2 mikrondan daha küçük olan ve kil adı verilen tanelerin yapışması sonucu oluşan fiziksel tortul bir taştır.

  b-Kumtaşı (Gre) : Kum tanelerinin doğal bir çimento maddesi yardımıyla yapışması sonucu oluşan fiziksel tortul bir taştır.

  c-Çakıltaşı (Konglomera) : Genelde yuvarlak akarsu çakıllarının doğal bir çimento maddesi yardımıyla yapışması sonucu oluşur.

  3-Başkalaşmış (Metamorfik) Taşlar :

  Tortul ve püskürük taşların, yüksek sıcaklık ve basınç altında başkalaşıma uğraması sonucu oluşan taşlardır. Başkalaşmış taşların en tanınmış örnekleri mermer, gnays ve filattır.
  a-Mermer : Kalkerin yüksek sıcaklık ve basınç altında değişime uğraması, yani metamorfize olması sonucu oluşur.

  b-Gnays : Granitin yüksek sıcaklık ve basınç altında değişime uğraması yani metamorfize olması sonucu oluşur.

  c-Fillat : Kiltaşının (şist) yüksek sıcaklık ve basınç altında değişime uğraması yani metamorfize olması sonucu oluşur.
   
 2. E

  Esram Yeni Üye

  Kayaçlar genel olarak 3 e ayrılıyor
   
 3. M

  Misafir Misafir

  arkadaşlar bana göre 45 çeşit kayaç vardır..:).:)..ama bildiğim 3 tanedir işte bunlar; MAGMATİK KAYAÇLAR..:)..:)...TORTUL KAYAÇLAR....:).:)..BAŞKALAŞIM KAYAÇLAR'DIR.:)..:)....
   
 4. .........

  ......... Misafir

  .....Arkadaşlar bana göre toplam 45 çeşit kayaç vardır....Ama benim bildiğim; 1-ORGANİK TORTUL TAŞLAR..... 2- MEKANİK TORTUL TAŞLAR...... 3- BAŞKALAŞMIŞ TAŞLAR..... ;):D:):rolleyes:
   
 5. Murat

  Murat Yönetici

  Üniversitede beni en çok zorlayan sorulardan bir tanesi idi Lise de keşke dikkat etseymişiz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş