1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Johannes Kepler Biyografisi

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  alman gökbilimci, fizikçi ve matematikçi olarak tanınan Johannes Kepler astronomiye mekanik bir kimlik kazandıran kişi olarak tanınmaktadır. Göksel alemin müzikal uyumunu geometrik olarak belirleyip çalışmasını noktalamıştır. Astronomi bu bilim adamının sayesinde fiziksel bir kimlik kazanmıştır. Eylemsizlik ilkesi ve çekim kavramı ile alakalı çalışmalar yapmıştır.

  johnnes.jpg

  Kepler 1571 yılında Almanya'nın güneyindeki Weil'da doğmuştur. Çocukluğunda yakalandığı hastalıklardan dolayı el ve göz bölgesinde kalıcı hastalıklar ortaya çıkmıştır. Bu hastalıklarına rağmen okumuştur. Tübingen Üniversitesi'nde eğitim görmüştür. 1591 yılında yüksek lisans derecesi almıştır. Graz'da matematik profesörlüğü yapmış olup Evrenin Gizleri adlı yapıt ortaya koymuştur. Bu yapıtındaki açıkladığı gezegen sistemi ile ünlü astronomlar arasına girebilmeyi başarmıştır. Mars'ın yörünge hareketleri üzerrinde yaptığı incelemelerle kendi adı ile anılan iki yasayı ortaya koymayı başarmıştır.

  14 yıl boyunca Linz'de kalmış olup 2 kitap yazmıştır ve üçüncü yasasını ortaya koymuştur.

  1. yasası: Bütün gezegenler, odaklarından birinde Güneş'in bulunduğu elips biçimli yörüngeler üzerinde hareket eder.

  2. yasası: Bir gezegeni Güneş'e bağlayan doğru parçası eşit zaman aralıklarında eşit alanlar tarar.

  3. yasası: Gezegenlerin dolanım sürelerinin karesi ile Güneş'e olan uzaklıklarının küpünün oranı tüm gezegenler için aynıdır.

  1627 yılında gezegenlerin temel tablolarını yayınlamıştır. Astronomi bilminin genel çerçevesini değiştiren Kepler 1630 yılında Almanya'nın Regensburg kentinde öldü.
   
  Son düzenleme: 22 Kasım 2014
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Alman gökbilimci 1630'da ölürken nasıl olur da 1927'de gezegenlerin temel tablolarını yayınlayabilir?
   
 3. Orko

  Orko Bilgi Sihirbazı.

  Düzeltme gelmiş. Çok zeki bir insanmış gerçekten.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş