1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Jet ve Yolcu Uçaklar Nasıl Uçar

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Adem Durmaz tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Adem Durmaz Yeni Üye

  Yolcu Uçaklar Nasıl Uçarlar,  Uçakların Uçabilmesi İçin Ne Gereklidir,

  Uçaklar, mekanik enerji ile yerçekimi kuvvetinin yenilmesi prensibine göre havalanırlar.Uçakların uçabilmesini, havada tutunmasını sağlayan unsurlar vardır.

  Bu Unsurlar ;

  - Lift (Kaldırma kuvveti)
  - Center of Gravity& Weight. (Ağırlık merkezi &Ağırlık)
  - Drag (Geri sürükleme)
  - Thrust (İtme).

  [​IMG]

  Bu kuvvetler biribirini tamamlayarak uçakların uçmasını sağlar. Mesela; kanatlar havada tutunmayı, motorlar ileri geri hareket etmeyi sağlar. Uçakların uçması Bernoulli prensibine dayanır. Bir akışkanın, (bu gaz veya sıvı olabilir) hızı arttıkça basıncı düşer. Bu ilkeden yola çıkarak, uygun kanat yapısını da buna ilave edildiğinde, hava akımını kaldırma kuvvetine çevirmiş oluruz. Fakat bu kaldırmanın olabilmesi için de hava akımını ve itmeyi sağlayacak motora ihtiyaç vardır. Bunların yanısıra aerodynamic bir yapıya, kumanda yüzeylerine ve iniş takımlarına da ihtiyaç vardır.

  Kaldırma kuvveti Yani (lift): Bir uçakta kanat yapısını incelersek, su damlasını andıran bir yapısı olduğunu görürüz. Fakat, kanat üst yapısı daha kavisli, alt yapısı ise üste nazaran daha düzdür. Bu da bir basınç farklılığı yaratır. Kanadın üstünde daha düşük bir basınç, alt yüzeyinde ise daha fazla bir basınç oluşur ki, bu da, kaldırma kuvveti sağlar.

  [​IMG]

  Kanat yüzeyinin önüne çarpan hava akımı, kanadın üst yüzeyi daha kavisli olduğu için, hızlı bir şekilde, Alt yüzey ise daha düz olduğu için, üste göre yavaş hareket eder. Bu da yüksek bir basınç oluşumuna neden olur ve bir kaldırma kuvveti meydana gelir.

  Fakat bir uçağın kanadında oluşan bu kaldırma kuvvetinde uçağı havada tutabilmesi için de, uçak havalanma esnasında iken kaldırma kuvvetinin uçağın ağırlığından fazla olması, düz uçuşta ise eşit olması gerekir.

  Kanat yapıları uçakların hızına göre değişir. Mesela; Düşük süratli uçaklarda kanat kısmı daha kavisli ve büyüktür. Çünkü kavis arttıkça drag (geri sürükleme) artar. Onun içindir ki yüksek süratli uçaklarda drag’ı önlemek ve hızı azaltmamak için, kanat üst yapısının kavisi daha azdır. Bu yüzden özellikle savaş uçaklarında kanattaki kavisler ve kalınlıkları daha azdır...
  Bu Sebep ile sürate ve amaca uygun olarak her uçak için ayrı özellikte kanat yapıları geliştirilmektedir.
   
 2. E

  Elma Yeni Üye

  Bütün uçaklar jet gibi olmalı
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş