1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Jean Piaget Kimdir, Kısaca Hayatı

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  piaget.jpg

  İsviçreli psikolog olarak bilinen Jean PİAGET epistomoloji alanında birçok çalışma yapmıştır. 1896 yılında doğmuş olan Jean Piaget aynı zamanda bilişsel çalışmaları ile de tanınmaktadır. Çocukluk döneminde yaptığı çalışmalar arasında çocuklukta düşünce ve dil gelişiminin süreklilik içinde olmadığı, çeşitli evrelerden geçerek oluşum gerçekleştirdiği ve çevre ilişkilerinden etkilendiği de gözlenmektedir.

  Piaget çocukluk döneminde bilişsel yapının dört evrede gerçekleştirildiği konusundaki görüşlerini ortaya atmıştır. 0-2 yaş arasının duyusal motor; 2- 5/ 6 yaş arası dönemin işlem öncesi dönem; 6/7- 11/ 12 yaş arası somut işlemler dönemi ; 11/12 yaş arası dönemde soyut işlem dönemi olarak bilinmektedir.

  Piaget çocuk zihin gelişimi ile yetişkin zihin gelişimi arasında birtakım farklılıklar olduğu konusunu savunmaktadır. Çocuklarda benmerkezci düşünce yapısının var olduğunu kanıtlamıştır. Piaget teorisinde ayrıca değişmez bazı düşünce yapılarının bulunduğu ve bu düşünce yapılarının birbirinden ölçülebilir şekilde ayrıldığı da bilinmektedir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Psikologların tipleri hem aynı mı olur adam kendini bırakmış ilme..
   
 3. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Aynen katılıyorum:)))
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş