1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İzmir Kuş Cennetine Nasıl Gidilir?

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  İzmir Kuş Cenneti hakkında bilgiler
  İzmir Kuş Cenneti resimleri
  izmir kuş cenneti nerededir
  izmir kuş cennetine nasıl gidilir

  İzmir Kuş Cenneti İzmir'in Çiğli ilçesindeki Çamaltı Tuzlası'nda bulunan bir doğal alandır.

  Orman Genel Müdürlüğü tarafından koruma altındadır. Ayrıca bölge 1982 yılında Su Kuşları Koruma ve Üreme Sahası ve 1985 yılında birinci derecede doğal sit alanı olarak tescil edilmiştir.

  [​IMG]
  • 8000 hektarlık alanda 205 kuş türü yaşamaktadır.
  • Tepeli pelikan,
  • pembe kanatlı flamingo,
  • yalı çapkını,
  • gri ve siyah leylekler  gibi bir çok kuşun yaşadığı İzmir Kuş Cenneti Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından biridir. Her yıl 50.000 civarında kuşun ziyaret ettiği bölge kuşların göç yolları üzerinde yer almaktadır.

  İzmir Kuş Cennetine Nasıl Gidilir?

  Karşıyaka'dan sahil yolunu izleyerek Mavişehir'e, buradan da Kipa'ya doğru ilerleyin, veya Çiğli'den gelirken Çiğli Organize Sanayii Bölgesi kavşağından Kipa'ya doğru dönün. Kipa'ya ulşatıktan sonra Tuzla İşletmeleri'ne doğru gidin. Yol boyunca kavşaklarda bulunan Kuş Cenneti yazılı tabelalar sizi yönlendirecektir.

  Konak - Mavişehir hattında çalışan 120 ve 121 numaraları otobüslerle Mavişehir'e, Çiğli istasyon mevkiinden kalkan Sasalı Beldesi otobüsleriyle Tuzla İşletmelerine kadar ulaşabilirsiniz. Mavişehir blokları civarında deltanın güney kesimindeki doğal yaşamı izleyebilirsiniz.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. s

  sailormoon Yeni Üye

  Kuş cennetine gitmenizi görmenizi tavsiye ederim yaklaşık 8000 hektarlık alanda 205 kuş türü yaşamaktadır ve çok güzeller.
   
 3. r

  rodali Yeni Üye

  gittim gördüm, kuşlar için tam bir cennet evet lakin mavişehirin hemen önündeki lagünde daha çok flamingo olması biraz şaşırtıcı idi.
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Korunmaya alınması gereken nadir güzellikteki kültür yerimiz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş