1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İtikafa Nasıl Girilir ?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Kadınlar Nasıl İtikafa Girer , Evde nasıl itikafa girilir .

  İtikaf Nedir ?


  Ramazan ayının son 10 gününde camiye kapanarak yoğun bir şekilde ibadet etmeye itikaf denir. Ramazan ayında itikaf etmek müekked sünnettir. Fakat şöylede bir durum varki aynı mahallede bir kişi itikafa girmiş ise diğer itikafa girenlerin bu sünneti yapmasıda gerekmez.

  İtifaka girenler camide yemek yerler ve camide uyurlar. Sadece abdest için ve tuvalet giderlerini gidermek için camiden çıkarlar.

  Kadınlar ise camide itikaf yapmazlar. Sadece evlerinde yapabilirler ve bununda belirli şartları vardır. Eğer evlerinde mescid gibi kullandıkları bir odaları mevcutsa o odada itikafa girebilirler. İtikafa giren kadınlar ev işleriyle uğraşmazlar. Ev temizliği yapmazlar yada yemek yapmazlar. Abdest ve tuvalet gibi şeyler için odadan ayrılabilirler.

  Ramazan ayının son 10 gününde itikaf yapan kişinin oruç tutuyor olması gerekir. SDadece Şafii' lerde oruç tutma zorunluluğu yoktur. Müsait olan kadınların evlerinde itikafa girmeleri ve bu sünneti ihya etme sevabına kavuşmuş olurlar.

  İtikaf ile ilgili hadis-i şerif mealini sizlerle paylaşalım...

  İtikâf gibi başlı başına ibadet olan bir şeyi nezredenin, bunu yerine getirmesi gerekir.
  (Dürer)

  Resulullah efendimiz, (Mirac gecesi, beşinci gökte, Osman’ın suretini gördüm. Bu mertebeye neyle eriştin dedim. Mescitte itikâf etmekle diye cevap verdi) buyurdu. (M. Cihar Yâri Güzin)

  İtikâfta olan, günahlardan uzaklaşır, her iyiliği işlemiş gibi sevaba kavuşur. [İbni Mace]

  Bir devenin iki sağımı kadar itikâf eden, bir köle azat etmiş gibi sevab kazanır. [Tenvir]

  Ramazanda on gün itikâf eden, iki defa [nafile] hac yapmış gibi sevab kazanır. [Beyheki]

  Allah rızası için bir gün itikâf, insanı Cehennemden çok uzaklaştırır. [Taberani]

  Sünnet iki türlüdür: Sünnet-i hüda ve sünnet-i zevaid. Camide itikâf etmek, ezan okumak, ikamet getirmek ve cemaatle namaz kılmak sünnet-i hüdadır. Bunlar, İslam dininin şiarıdır. Bu ümmete mahsustur. (Hadikat-ün-nediyye)


  İtikâf; oruç, namaz gibi adak olunur. (Hastam iyi olursa, itikâfa gireceğim) denmez. (Hastam iyi olursa, Allah rızası için, şu kadar gün itikâfa gireceğim) demek adak olur. (S. Ebediyye)
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  İtikaf konusu güzel bir ibadettir, günümüzde bu konu hakkında çok fazla uygulama olmasa da bazı yerlerde bu ibadetin yapıldığı biliniyor. Günümüz sosyoekonomik durumu sanırım bu ibadeti zorlaştırmakta.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş