1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İşyerinde mobbing ve mobbing ile başa çıkma

Konu, 'Sosyal Konular' kısmında Sabır tarafından paylaşıldı.

 1. Sabır

  Sabır Admin Yetkili Kişi

  Sosyal hayatta tüm bireylerin zorlu hayat şartları ile mücadele edebilmesi için çalışması ve başarılı olması gerekmektedir. İki ayrı kategoride ele alacağımız çalışma şartlarına göre iş yerinde işden yıldırma yani mobbing uygulamaları görülmektedir. Memurlar ve İşçiler bu iki hizmet kurumuda aslında aynı şartlarda üstlerinin şiddetine maruz kalmaktadır.

  Öncelikle mobbing neden yapılır? Bir iş yerinde işçiyi işten çıkarmak için yada o işçinin oradan kendi isteği ile ayrılmasına neden olacak davranışlarda bulunmaktır.Bu olaya isterseniz bir yaşanmışlık ile örnek vererek mobbing neden çıkar görelim;
  Mobbing.jpg
  Bir kamu işyerinde ofis ortamında çalışan bir kaç bayan şeflerine sürekli börek, çörek ve hediyeler getirerek işlerini hafiftletmek ve kendilerine çıkar sağlamak için tabiri caiz ise yalakalık yapar peki bunda ne var? mesai arkadaşları birbirileri ile bir şey paylaşamız mı? İşte iş yerinde mobbinge yol açacak bir davranıştır bu; kendisine sürekli ilgi duyulan amir astına karşı (hediyeler yada duygusal olarak) taviz verir, ve o personelin izin, iş ve işe gidiş dönüş saatlerine pek dikkat etmez, bu durumda bu iş yükünün başka bir personele yüklenmesi ile iş yerinde haksızlık ortamı ve gerginlik başlar, işte bu bağlamda işlerin yetişmesi için amir diğer personele daha fazla iş vererek farkında olmadan mobbing uygular, sonrasında bozulan ilişkileri tamir edilemeyeceğinden işlere karşı çıkan personel ile çalışmamak için daha fazla iş vererek işten yıldırmayı uygular.

  Başka bir mobbing nedeni ise çalışanların profesyonel olmaması ile iş ile sosyal hayatı birbirine karıştırma ile kıskançlıktan kaynaklı mobbingler karşımıza çıkmakta. Bunun için öncelikle silsileyi takip ederek uzlaşma ortamını sağlamalısınız şayet şiddet devam ediyorsa şiddeti ortadan kaldıracak öğeleri ispat ederek amire oradan da sonuç alamazsanız mahkemeye başvurmanız gerekiyor.

  İş yerinde mobbing ile başa çıkmanın çeşitli yolları vardır, kesinlikle baskılara boyun eğmeyiniz bu durumda emek verdiğiniz iş yerinide sizde kaybedersiniz. İşyerinde Yıldırma Nedenleri ve Başa Çıkma Yöntemleri hakkında bir çok kitap ve eğitim videosu mevcut son olarak Mobbing ile mücadele derneğine başvurarak sorununuzu çözebilirsiniz.
   
  Goksel bunu beğendi.
 2. Murat

  Murat Yönetici

  İş yerinde bir mesafe olmalı, şayet iş yerindeki amirler birilerinden bir şey almaya başlamışsa bunun önüne geçemezler.
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Is yerinde mesafe cok önemli Murat abinin dedigi gibi, belli kurallar olmali ve calisan insanlar calistiklari yer ile uyum icerisinde olmalilardir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
Benzer Konularımız
 1. N
  Yanıtlar:
  2
  Okunma:
  1.488

Sayfayı Paylaş