1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İstikşafi Ne Demektir?

Konu, 'E | F | G | H | I' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Gündemimizin büyük bir bölümünü oluşturan koalisyon görüşmeleri sırasında bolca duyguğumuz kelimelerin başında İstikşafi kelimesi geliyor. Peki İstikşafi Ne Demektir?, İstikşafi kelimesi ne anlama gelir?

  Arapça kökenli bir kelimedir. İstikşaf ( إستكشاف ) kelimesinden türeme araştırma, yoklama ya da keşfetmeye çalışma anlamlarına gelir.

  Arapça kaşafa kelimesinin (ki bu kaşafa kelimesinin Türkçe anlamı buldu, keşfettidir ) mastar halidir. kşf sözünden türemiştir. Bu sözden Türkçemize keşif kelimesi de geçmiştir.

  Türk kamuoyu istikşafi kelimesi ile ilk defa
  2002 yılında tanıştı. O dönemde Türk ve Yunan görüşmeleri için istikşafi kelimesi kullanıldı. Yunan tarafı ile müsteşar temelinde yapılan bu görüşmeler halen devam etse bile istikşafi görüşmeler olduğu için bu görüşmelerde uzlaşı olup olmadığı konusunda ya da neler konuşulduğu konusunda bilgi verilmemektedir.

  Ancak koalisyon görüşmelerinde sıklıkla kullanılan “
  istikşafi” kelimesinin koalisyon görüşmeleri için tam karşılığı ise YOKLAMA olarak kabul edilebilir. Yani istikşafi görüşmeler bir nevi her iki tarafında birbirlerini YOKLAMA görüşmleri olmuştur.
   
 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Paylasim icin tesekkurler
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş