1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İstiklal Marşının Kurtuluş Savaşındaki Yeri Ve Önemi Nedir

Konu, 'Her Telden' kısmında Mevsim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mevsim Yeni Üye

  İstiklal Marşımızın Kurtuluş Savaşındaki Yeri Ve Önemi Hakkında Bilgiler


  İstiklâl Marşı’nın yazıldığı tarihte Anadolu’nun birçok şehri işgal altındaydı Muazzam bir devleti dört yıl gibi kısa bir sürede kaybeden Türk milletinin bağımsızlığı tehlikedeydi.

  İstiklal Marşı özellikle askerlere yenilebileceklerine dair güven getirmiştir. halkın askerlere yardım edebileceğini göstermiştir.İnsanlara güven ve cesarat getirmiştir.İstiklal Marşı insanlara ilham getirmiştir.

  Âkif’in İstiklâl Marşı’nı yazması kolay olmamıştır Bu güçlük, şairin sanatçılığı yönünden değildi Şairi bu marşı yazmaktan alıkoyan sebep, bunun için para mükafatının konmuş olmasıydı Türk milletinin istiklâl ve vatanseverliğini para için terennüm etmek ona ters geliyordu. Bu yüzden açılan yarışmaya katılmadı Yarışmaya yüzlerce şiir gelmesine rağmen bunların hiçbiri beğenilmedi. Zamanın Maarif Vekili Hamdullah Suphi Tanrıöver istenilen marşın yazılamadığı kanaatindeydi. Ona göre bu marşı ancak MÂkif yazabilirdi Para ödülünün kaldırıldığını söyleyerek marşı yazmasını rica etti. 724 eser arasından seçilen 7 şiir Büyük Millet Meclisi’nde okundu ve Âkif’in şiiri arka arkaya üç defa okunarak kabul edildi

  Burada İstiklâl Marşı’nın belirtilmesi gereken bir yönü de gerek söz, gerekse şiir kalitesi bakımından yeryüzündeki millî marşların hiçbiriyle ölçülemeyecek kadar üstün ve zengin mânalı bir şiir olmasıdır Bu marş, Türk milleti gibi dünyaya hâkim olmuş bir milletin bir gün istiklâlini kurtarmak zorunda kalışındaki çelişkiyi de dile getirmektedir.

  Mehmet Âkif, bütün şiirlerinde sosyal konulara yer veren, söylediklerini gerçekten duyan bir şairdir. İstiklâl Savaşı’na katılanların duygu ve inançlarına bizzat sahip olduğu için onlara en iyi şekilde tercüman olmuştur.
   
 2. a

  alev Yeni Üye

  İstiklal Marşı yaşanan mücadeleler esnasında milli duygularla yazılmıştır
   
 3. Orko

  Orko Bilgi Sihirbazı.

  Ne demiş Akif; Allah bu Millete bir daha İstiklal marşı yazdırmasın.
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Bazı durumlarda insanları motive edecek şeyler gerekir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş