1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

İstiklal Marşının Düz Yazıya Çevrilmiş Şekli

Konu, 'Liseler ve İlköğretim' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  İstiklal Marşının Düz Yazıya Çevrilmiş Hali
  İstiklal Marşının Düz Yazı Şekli

  Korkma! Bu şafaklarda yüzen al sancak, yurdumun üstünde tüten en son ocak sönmeden sönmez. O, benim milletimin parlayacak yıldızıdır. O, benimdir; o, ancak benim milletimindir.

  Ey nazlı hilâl! Kurban olayım çehreni çatma. Kahraman ırkıma bir kez olsun gül; bu öfke ve kızgınlık nedendir? Eğer gülemezsen, sana dökülen kanlarımız helâl olmaz. Özgürlük, Hakk’a tapan milletimin hakkıdır.

  Ben, ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım. Dağları yırtarım, enginlere sığmam, taşarım.

  Garbın âfâkını çelik zırhlı duvar sarmışsa, benim de îman dolu göğsüm gibi serhaddim var. Ulusun, korkma! Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar böyle bir îmanı nasıl boğar!

  Arkadaş! Sakın yurduma uğratma. Gövdeni siper et, bu hayasızca akın dursun. Hakk’ın sana va’dettiği günler belki yarın, belki yarından da yakın yakın bir zamanda doğacaktır.

  Bastığın yerleri “toprak” diyerek geçme, tanı. Altındaki binlerce kefensiz yatanı düşün. Sen şehit oğlusun, atanı incitme, yazıktır. Dünyaları alsan da bu cennet vatanı verme.

  Bu cennet vatanın uğruna kim feda olmaz ki? Şu toprağı sıksan şuheda fışkıracak, şuheda. Hüda canımı, cananımı, bütün varımı alsın da beni vatanımdan cüda etmesin.

  İlâhi, ruhumun senden emeli ancak şudur: Mabedimin göğsüne namahrem eli değmesin. Bu ezanlar – ki dinin temeli şahadetleri – benim yurdumun üstünde ebedi inlemeli.

  Taşım varsa taşım, o zaman vecd ile bin secde eder. İlahi, her cerihamdan kanlı yaşım boşanır. Naaşım yerden ruh-i mücerred gibi fışkırır. Başım o zaman belki yükselerek Arş’a değer.

  Ey şanlı hilal, sen de şafaklar gibi dalgalan. Dökülen kanlarımız artık helal olsun. Ebediyen sana ve milletime izmihlal yok. Hürriyet, hür yaşamış bayrağımın hakkıdır. Bağımsızlık, Hakk’a tapan milletimin hakkıdır.
   
 2. a

  asiye Yeni Üye

  İstiklal Marşı düz yazıya çevrilmiş haliyle daha güzel:)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş